تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳

پروتز مو چیست ؟ | معایب، مزایا و هزینه پروتز مو

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : کاشت مو

داشتن موهایی زیبا و پرپشت، نقش مهمی در ظاهر آقایان و بانوان ایفا می‌کند. به همین دلیل است که اغلب افرادی که به‌دلایل متعددی دچار ریزش مو شده‌اند و بخش زیادی از موهای خود را از دست داده‌اند، به فکر راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل هستند. راه حل‌های زیادی برای رفع مشکل ریزش مو و یا حتی طاسی وجود دارد؛ از جمله این روش‌ها می‌توان به کاشت مو اشاره کرد. اما هزینه بالا و عوارض مختلف و همچنین، درد ناشی از جراحی از عواملی هستند که ممکن است افراد را از این تصمیم بازدارد. پس راه حل جایگزین چیست؟

پیشنهاد ما به این دسته از افراد، استفاده از پروتز مو است. در ادامه با هم می‌خوانیم که پروتز مو چیست و چه مزایا و معایبی دارد. ادامه مطلب را از دست ندهید.

پروتز مو چیست ؟

پس از کاشت مو، اولین راه حلی که به فکر اغلب افراد می‌رسد استفاده از کلاه گیس و پوستیژ است. اما کلاه‌گیس‌ها نمای طبیعی ندارند و همه در اولین نگاه متوجه مصنوعی بودن موهای کلاه گیس می‌شوند. علاوه بر این، کلاه گیس روشی موقتی است و ممکن است در اثر وزیدن باد و یا تکان خوردن جابه‌جا شود. پس پیشنهاد ما به این افراد، استفاده از پروتز مو است.

پروتز مو، روشی نیمه دائمی است که قادر است زیبایی ظاهری شما را با ایجاد نمایی طبیعی به شما بازگرداند. پروتز مو از چسباندن موهای مصنوعی که با مواد مختلفی ساخته می‌شوند، به پروتز هایی از جنس نانو ساخته می‌شود و جلوه‌ای طبیعی‌تر و ظریف‌تر به نسبت کلاه گیس‌های معمولی دارد. اما اگر بخواهید پروتز مو را با کاشت مو مقایسه کنید، جلوه پروتز مو مصنوعی است و افراد متوجه می‌شوند که موهای پروتز طبیعی نیستند.

موهای کاشته‌شده در پروتز مو با توجه به نوع پروتز دارای حالت و جنس‌های متفاوتی هستند. پروتزها با هر حالت و رنگ مو برای پوشش دادن تمامی سلایق و سن و سال‌های مختلف ارائه ‌شده‌اند.

پروتز مو چیست

کاندید مناسب

پروتز مو برای افرادی که بانک موی ضعیف و نامناسب دارند و یا نمی‌خواهند که متحمل هزینه‌های بالا شوند، مناسب است. همچنین استفاده از پروتز مو هیچ دردی به ‌دنبال ندارد، در صورتی که روش کاشت مو مانند هر جراحی دیگر، ممکن است با درد همراه باشد.

در مقابل، افرادی نیز وجود دارند که خواهان مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو هستند. در واقع این افراد می‌خواهند که ظاهر خود را با موی پرپشت امتحان کنند و در صورتی که موردپسند واقع شد، نسبت به کاشت موی واقعی اقدام کنند که پیشنهاد ما به این افراد نیز امتحان کردن پروتز مو است.

اتصال پروتز مو به سر

روش‌های متعددی برای اتصال پروتز مو به سر با توجه به میزان ریزش موی افراد و محل قرارگیری آنها وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

  • اتصال با چسب‌های گیاهی : این چسب‌ها برای اتصال پروتز به سر ساخته‌شده‌اند و در داروخانه‌ و مراکز معتبر آرایشی و بهداشتی قابل تهیه هستند. قدرت چسبندگی این چسب‌ بالا بوده و تا یک‌ماه در برابر شستشو و گرما مقاوم هستند. هرچند پس از این مدت باید کاملاً از روی سر پاک شده و از چسب جدید استفاده شود.
  • اتصال با کلیپس : یک روش دیگر برای متصل کردن پروتز مو به سر، استفاده از کلیپس است. این کلیپس‌ها به موهای اطراف سر، در محلی که پروتز روی آن قرار می‌گیرد، متصل می‌شوند. بنابراین روش مناسبی برای آنهایی که به‌طور کامل موهایشان را از دست داده‌اند، محسوب نمی‌شود. از دیگر معایب این روش، شل شدن کلیپس ها و نیاز آنها به رسیدگی مداوم است. همچنین این کلیپس‌ها در اثر استفاده طولانی‌مدت به موهای طبیعی سر آسیب می‌رسانند. از طرف دیگر، رشد موی طبیعی سر باعث شل شدن آنها می‌شود.
  • اتصال با گره : برخی از انواع پروتز با موهای طبیعی فرد گره می‌خورند و هر از گاهی باید برای ترمیم پروتز به پزشک یا آرایشگر مراجعه شود. این نوع اتصال به مهارت بالایی احتیاج دارد تا به موی طبیعی فرد آسیبی وارد نشود و جلوه طبیعی پروتز نیز حفظ شود.

نحوه اتصال پروتز مو

معایب پروتز مو

استفاده از پروتز مو مانند هر روش درمانی دیگر دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم :

هزینه بالا در طولانی‌مدت

پروتز مو معمولاً سالی یک‌بار به ترمیم نیاز دارد که این ترمیم نیز هزینه‌بر است. زیرا برای ترمیم نمی‌توانید از چسب‌ها و موهای قدیمی استفاده‌ کنید و باید برای چسب و موی جدید هزینه‌ای نیز بپردازید. این در حالی است که هزینه‌ها روز به‌روز بیشتر می‌شود و ممکن است برای شما ارزش این همه هزینه را نداشته ‌باشد.

آسیب به پوست سر

چسب‌هایی که برای اتصال پروتز به پوست سر استفاده می‌شوند، در دراز مدت می‌توانند به پوست سر آسیب برسانند. زیرا رطوبت پوست را از بین برده و اجازه تنفس به پوست سر را نمی‌دهند. به همین دلیل می‌توانند به‌مرور باعث آسیب جدی به موها و پوست شوند.

علاوه بر این در صورت استفاده از پروتز، نمی‌توانید به‌خوبی ناحیه زیر آن را شستشو دهید و این امر باعث تجمع چربی و بوی بد این قسمت می‌شود. در نتیجه ممکن است اتفاقاتی نظیر خارش و حساسیت‌های پوستی رخ دهد. این موضوع حتی باعث آسیب جدی به موهای طبیعی شما خواهد شد.

جلوگیری از رشد مو

برخی اوقات چسب استفاده شده در پروتز مو، به موهای طبیعی شما می‌چسبد و مانع از رشد آن می‌شود، زیرا چسب‌های موجود در پروتزها راه تنفس پوست سر را می‌بندند و هیچ موی تازه‌ای نیز رشد نخواهد کرد.

احتیاج به ترمیم مداوم

یکی دیگر از مشکلات رایج پروتزها، احتیاج به ترمیم مداوم است. ترمیم می‌تواند توسط خود شما و یا متخصص انجام شود. هر 2 الی 3 هفته یک‌بار، باید چسب‌های اضافی کنده شده و یا کلیپس ها تعویض شوند. اگر لازم باشد حتی باید از چسب تازه برای چسباندن دوباره پروتز استفاده شود. ترمیم پروتز هزینه بر است. بنابراین ممکن است از نظر شما روش‌های نیمه دائمی ارزش این همه هزینه را نداشته‌ باشند و بهتر باشد که از روش‌های دائمی مانند کاشت مو استفاده شود.

تشدید مشکلات پروتز در فصل تابستان

با شروع فصل گرما و تعریق بیشتر پوست سر، مشکلات مربوط به پروتز مو از جمله مشکلات مربوط به شستشو و تجمع چربی در زیر پروتز و یا حتی نیاز به ترمیم تشدید می‌شود. زیرا تابش نور خورشید منجر به داغ شدن چسب و شل شدن پروتز می‌شود و ممکن است خارش و التهابات پوستی بیشتری را در این فصل تجربه کنید.

قبل و بعد از پروتز مو

پروتز مو بهتر است یا کاشت مو ؟

ممکن است هزینه کمتر پروتز و نتیجه طبیعی آن شما را گول بزند و تصور کنید که پروتز مو روشی بهتر و کم‌هزینه‌تر و اما با همان مزایا است. با این حال باید بگوییم که نتیجه کاشت مو با پروتز مو قابل مقایسه نیست و مزایایی بیشتر و نتیجه‌ای دائمی دارد. در ادامه این دو روش را با هم مقایسه می‌کنیم.

نتایج طبیعی و دائمی کاشت مو

در روش کاشت مو، از موهای طبیعی شما برای پر کردن فضای خالی سر به‌عنوان بانک مو کمک گرفته ‌می‌شود. بنابراین موهای کاشته‌شده، موهای خود شما و با خط موی طبیعی است و نتیجه‌ای فوق‌العاده به دنبال دارد. این نتیجه دائمی است و نیازی به ترمیم ماهانه و هزینه‌های بیشتر نیست. در صورتی که پروتز مو روشی نیمه دائمی و با موی مصنوعی است که هر کسی می‌تواند غیرطبیعی بودن آن را تشخیص دهد.

عوارض کمتر کاشت مو

پروتز مو می‌تواند به پوست سر و موی طبیعی شما آسیب برساند. در صورتی که کاشت مو بدون آسیب به موی طبیعی شما انجام‌ می‌شود و در روش کاشت مو خبری از التهاب پوست سر،خارش و حساسیت نیست. در روش کاشت مو ممکن است دوره کوتاهی که دوره نقاهت نامیده می‌شود، احساس التهاب و درد را تجربه کنید. اما این عوارض دائمی نیستند و هیچ آسیبی به موی شما وارد نخواهد شد.

امکان کوتاهی و حالت دادن به مو پس از کاشت

پس از کاشت مو و گذراندن دوره نقاهت، امکان کوتاه کردن موی سر و استایل کردن آن به مدل‌های دلخواه خود را دارید. اما در روش پروتز، اصلاح کردن موها امری دشوار است و همیشه به یک مدل خواهد بود؛ مگر اینکه برای پروتز جدید هزینه کنید.

قبل و بعد از کاشت موی طبیعی

هزینه پروتز مو چقدر است ؟

هزینه پروتز مو به عوامل متعددی بستگی دارد؛ از جمله این عوامل می‌توان به مساحت ناحیه خالی سر، ساختار و جنس موهای طبیعی فرد، مواد مورد نیاز و روش اتصال پروتز و… اشاره کرد که همگی در هزینه نهایی پروتز مو تأثیر می‌گذارند. هزینه پروتز مو برای خانم‌ها بیشتر خواهد بود؛ زیرا معمولاً خانم‌ها دارای موهای بلند و پر هستند و بافت موی نازک و لطیف‌تری نسبت به آقایان دارند. بنابراین باید از پروتز مخصوص بانوان استفاده شود که هزینه آن بیشتر خواهد بود.

اگر هزینه پروتز مو را برای یک جلسه در نظر بگیرید، طبیعی است که نسبت به هزینه کاشت مو بسیار هزینه کمتری را باید بپردازید. اما هزینه‌های جانبی آن مانند ترمیم‌های مداوم و عوارض آن، هزینه این تکنیک را بیشتر می‌سازد و هر ساله بیشتر خواهد شد؛ زیرا مواد مورد نیاز مشمول تورم سالیانه می‌شوند.

بنابراین می‌توان گفت که اگر به‌دنبال روشی نیمه دائمی هستید یا می‌خواهید پیش از انجام کاشت مو، ظاهر خود را با موی پرپشت امتحان کنید، استفاده از پروتزها روشی مناسب خواهد بود. اما اگر به دنبال موهایی طبیعی و زیبایی دائمی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که کاشت مو انجام دهید و یک‌بار برای همیشه هزینه کنید تا مویی طبیعی‌تر و زیباتر داشته ‌باشید.

برای دریافت هزینه پروتز و رزرو وقت و یا دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان کلینیک ایران بیوتی با ما در ارتباط باشید :

  • تلفن : ۲۲۰۰۳۲۳۳ – ۰۲۱
  • مشاور : ۰۹۱۲۹۴۰۴۰۰۲
تاریخ انتشار : 1402-02-20
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو