تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
مصرف قهوه بعد از کاشت مو

آیا مصرف قهوه بعد از کاشت مو ممنوع است ؟

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

کاشت مو روش جراحی بسیار ایمنی است اما از آن جایی گرافت ها بعد از کاشت مو در حساس ترین مرحله هستند و کوچک ترین آسیبی می تواند بر روی آن ها تاثیر بگذارد و اثرات جراحی از بین برود، نیاز است تمام مراقبت ها و نکات گفته شده توسط پزشک عینا رعایت شود. یکی از مهم ترین مراقبت های دوره نقاهت کاشت مو، این است که فرد باید به رژیم غذایی خود اهمیت بدهد و یک سری تغییرات را در برنامه غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کند تا روند ترمیم با سرعت بیشتر و با کمترین میزان عوارض طی شود. یکی از مواردی که به مراجعین در طول جلسات مشاوره گفته می شود این است که از مصرف کافئین و قهوه چه قبل از جراحی و چه بعد از آن باید خودداری شود.

کافئین موجود در قهوه نیز ماده ای است که می تواند سلامت فولیکول های پیوند زده را به خطر اندازد و به همین خاطر تا زمان تثبیت گرافت ها در ناحیه کاشت، از مصرف قهوه باید خودداری شود. آن دسته از افرادی که حتما باید صبح خود را با نوشیدن قهوه آغاز کنند، بهتر است چای مصرف کنند که مقدار کافئین کمتری دارد و تاثیر کمتری بر روی گرافت ها می گذارد. حتی این نکته را باید در نظر داشته باشید که از مصرف قهوه و کافئین قبل از جراحی کاشت مو نیز باید خودداری شود تا جلوی بروز عوارض احتمالی مانند خونریزی گرفته شود.

دلیل ممنوعیت مصرف قهوه بعد از کاشت مو

مصرف قهوه بر روی فشار خون تاثیر می گذارد و فشار خون را بالا می برد، از طرفی مکانیسم عمل هورمون هایی که مسئول گشاد شدن رگ ها هستند را مختل می کند و می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد که همگی بر نتایج جراحی تاثیر می گذارند و موارد زیر را شاهد خواهیم بود:

  • کند شدن روند بهبود زخم ها: قهوه باعث می شود روند بهبود زخم ها با سرعت کمتری طی شود، چرا که کافئین می تواند روند اکسیژن رسانی به پوست سر و فولیکول ها را مختل کند.
  • طولانی شدن زمان دوره نقاهت: مصرف قهوه باعث می شود مدت زمان دوره نقاهت و بهبودی طولانی تر شود، آن هم به این دلیل که کافئین فشار خون را بالا می برد و باعث می شود روند ثابت شدن گرافت ها در جای جدید در بازه زمانی طولانی تر انجام شود.
  • افزایش احتمال خونریزی: مصرف کافئین می تواند احتمال خونریزی را افزایش بدهد که خود عاملی است که سلامت فولیکول ها را به خطر می اندازد و احتمال بروز عفونت بعد از کاشت نیز افزایش خواهد یافت.

قهوه داغ

تا چه مدت بعد از کاشت مو باید از مصرف قهوه خودداری شود؟

معمولا دو هفته زمان می برد تا گرافت ها در جای جدید خود ثابت شوند و این بازه زمانی، دوره طلایی ترمیم و نقاهت است که بیشترین میزان مراقبت باید در نظر گرفته شود. از این رو، توصیه می شود مصرف قهوه و کافئین به مدت حداقل دو هفته بعد از جراحی کنار گذاشته شود و اگر فردی نمی تواند مصرف آن را کامل قطع کند، میزان مصرف خود را به حداقل برساند. توجه داشته باشید که جهت پیشگیری از بروز عوارض احتمالی، از مصرف قهوه و کافئین چند روز قبل از جراحی نیز باید خودداری شود.

توصیه و مراقبت ها

در کنار قطع مصرف قهوه و کافئین بعد از کاشت، توصیه می شود یک سری مراقبت ها در نظر گرفته شود تا نتایج ایده آل تری را شاهد باشیم. از جمله این که:

  • از مصرف مواد غذایی چرب، شور و ادویه دار باید خودداری شود.
  • از مصرف مشروبات الکلی به مدت حداقل دو هفته باید خودداری شود.
  • به منظور تقویت و رشد بهتر موها، ویتامین های B، C، E و A را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
  • داروهای تجویز شده را طبق دستور و به موقع مصرف کنید.
  • بعد از جراحی از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش باید خودداری شود، چرا که تعریق خود از جمله عواملی است که به گرافت ها آسیب می زند.
  • هنگام شستشوی موها بعد از کاشت حتما از شامپوهایی استفاده کنید که فاقد مواد شیمایی هستند و تمام نکات گفته شده توسط پزشک را رعایت کنید.
تاریخ انتشار : 1401-12-10
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو