تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
پوسته شدن سر بعد از کاشت مو

دلیل پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو چیست ؟

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

اندکی پس از انجام کاشت مو ،(بعد از ۲۴-۴۸ ساعت پیوند) پوسته یا زخم هایی بر روی هر پیوند تشکیل می شود و به مدت ۷ تا ۱۴ روز به محل کاشت متصل می ماند. این پوسته ها معمولا به علت خشکی سر و یا استفاده از موادی که بعد از کاشت توصیه می شود به وجود می آید. پس از بهبودی این ناحیه، پوسته ها از پوست سر جدا شده و از بین می روند و یک ناحیه تمیز و مایل به صورتی رنگ باقی می گذارند که محل هر پیوند را نشان دهد.

این پوسته ها در طول دوره بهبودی در حدود ۱ تا ۲ هفته قابل مشاهده هستند ،به همین علت بسیاری از بیماران می توانند با شانه کردن موهای مجاور بر روی محل پیوند ، آنها را پنهان کنند. اگر موی طبیعی فرد به طور عادی امکان پنهان کردن کافی را داشته باشد ، می توان از آن برای پوشش پوسته ها بعد از هفته اول استفاده کرد. پوسته ها روی بقای پیوند یا روند بهبودی تأثیر نمی گذارند و با ترشح غدد چربی از بین می روند مگر اینکه برای مدت طولانی ادامه یابد و بر روی پوست سر بمانند. در این حالت استفاده از نظرات تخصصی پزشک واجب است.

درمان پوسته شدن کف سر

اولین شستشو بعد از ۴۸ ساعت برای رفع پوسته های اولیه توصیه می شود. همچنین پیشنهاد می شود از شامپو هایی مانند شامپو بچه استفاده کتید . استفاده از مرطوب کننده یا نرم کننده ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از شستشو برای نرم شدن پوسته ها می تواند انتخاب خوبی باشد. اگر پوسته ها هنوز بعد از ۹-۱۰ روز بعد از عمل وجود داشته باشد ، از کمپرس مرطوب یا بخار استفاده کنید. در این زمان می توانید از شامپو های قوی تر نیز استفاده کنید.

 • استفاده از داروهای ضد التهاب زیر نظر پزشک می تواند کمک کننده باشد.
 • درمان های گیاهی و طبیعی مانند چای سبز می تواند بعد از تجویز پزشک استفاده شود.
 • می توانید زخم ها و پوسته ها را به آرامی بدون استفاده از ناخن ها در زیر آب ماساژ دهید.
 • طبیعی است که بعضی از موهای شما از بین برود. نگران نباشید این موضوع تا زمانی که بهبود کامل نداشته اید طبیعی است.
 • لطفا سعی نکنید که زخم ها را زودتر از زمانی که نیاز دارند از بین ببرید زیرا اینکار می تواند به فولیکول های زیرین آسیب برساند. برای هفته اول ، آن ها را دست نخورده نگه دارید.
 • بگذارید زخم ها به تنهایی خشک شوند و در صورت هرگونه خونریزی ، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.
 • می توانید پوست سر خود را بعد از روز سیزدهم سبک و بدون ترس ماساژ دهید. چرا که فولیکول ها به درستی به پوست سر متصل شده اند و خون کافی دریافت می کنند.

بعد از پوسته شدن چه اتفاقی می افتد؟

واحد فولیکولی از ۲ واحد فولیکول مو بسیار نزدیک به همراه ۴-۶ مو تشکیل شده است ، قابلیت مشاهده کمتری دارند و از ۷ تا ۱۰ روز عملاً غیر قابل کشف است. سوراخ های ساخته شده برای ۱-۳ واحد فولیکول تک مو ، اساساً طی چند روز تا یک هفته از بین می روند.

موهای پیوند داده شده معمولا بین هفته دوم و هشتم پس از عمل ریخته می شوند. بعضی مواقع مقداری از این موها به پوسته های سر وصل می شوند ولی به ندرت ، ۱ یا ۲ از فولیکول های پیوند شده  نمی ریزند ، اما بلافاصله پس از انجام عمل ، رشد خود را ادامه می دهند. با در نظر گرفتن موارد استثنا ، گرافت های مو معمولاً به مدت ۱۰ تا ۱۴ هفته پس از عمل کاملا از بین می روند، در این مدت موها ریخته می شوند و فولیکول ها برای تولید موهای جدید بهبود می یابند.

معمولاً تا هفته دوازدهم پس از پیوند، نسل جدیدی از موها در سطح پوست سر قابل مشاهده است ، اما در بعضی از موارد ممکن است این حالت زودتر رخ بدهد. در بعضی از بیماران ۸ هفته نیز مشاهده شده

تاریخ انتشار : 1402-02-03
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
 • سعید
  1401-05-14

  سلام ببخشید من روز ۷۴ کاشتمه و سرم هنوز پوسته میده با دستم بکنم مشکلی داره استرس گرفتم؟

  • سالم
   1402-04-24

   با روغن بمالید شب تا صب صب کف شامپو بزنید تا یک ساعت تا خوب نرم بشه ن بعد برو زیره دوش و با کف انگشتان دستت ماساژه شون ده که بریزن

  • افشین آقابگی
   1402-12-15

   سلام سهید جان اون شوره سر است و هرگز مالش نده چون بدتر میشه. و جای نگرانی نیست. جهت کمتر شدن با روغن زیتون و بادام تلخ یکم ماساژ بده و بعد از نیم ساعت آب کشی کن

+مشاهده بیشتر
جستجو