تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
علت عفونت بعد از کاشت مو

علائم، علت و نحوه درمان عفونت بعد از کاشت مو

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

کاشت مو از مؤثرترین روش‌ها برای درمان ریزش مو به شمار می‌رود. با این‌ حال این جراحی ممکن است با عوارضی نیز همراه باشد. یکی از این عوارض عفونت فولیکول‌ها پس از کاشت مو است. با توجه ‌به پیشرفت‌های پزشکی و تخصص جراحان روش‌های بسیار حرفه‌ای برای کاشت مو ابداع شده و به‌کار گرفته می‌شوند که در نتیجه جراحی پیوند مو را با کمترین عارضه و با موفقیت به انجام می‌رسانند.

علائم عفونت بعد از کاشت مو

متأسفانه تشخیص اینکه پس از کاشت مو با عفونت مواجه شده‌ایم، کمی سخت است، چرا که به علت انجام عمل جراحی همواره مقداری درد و تورم روی پوست سر ایجاد می‌شود که کاملاً طبیعی است. در این زمان برخی از افراد این تورم و درد را نوعی عفونت تلقی می‌کنند، درصورتی‌که چنین نیست. با این ‌حال اصلی‌ترین علائمی که با دیدن آنها باید به عفونی‌شدن پوست سر شک برد، می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • سوزش و خارش بیش از حد سر،
 • آبسه و جمع‌شدن مایع سفیدرنگ زیر پوست،
 • تورم و قرمزی پوست سر،
 • کبودی پوست سر،
 • چرکی شدن اطراف فولیکول‌های مو،
 • تعرق بیش از حد و احساس گرما،
 • احساس درد در ناحیه کاشت و بانک مو،
 • خونریزی از محل کاشت،
 • ترشح چرک از زخم‌های جراحی،
 • سوزش پوست شدید.

علت عفونت بعد از کاشت مو

برش‌های ایجادشده روی پوست سر باید جدی گرفته شوند، چراکه این برش‌ها راه نفوذ جدی برای باکتری‌ها به شمار می‌روند و می‌توانند منجر به بروز عفونت شوند‌. تا زمانی که پوست سر به طور کامل ترمیم نشده باشد، هنوز هم احتمال نفوذ باکتری‌ها وجود دارد. از این ‌جهت لازم است تا زمان ترمیم کامل پوست سر، مراقبت‌های لازم را به طور منظم انجام دهید. در نتیجه مهم‌ترین علل عفونت پس از پیوند مو را می‌توان دست‌کاری‌کردن دلمه‌ها، عدم رعایت بهداشت و عدم شستشوی منظم موها عنوان کرد. در کنار این موارد عمده‌ترین و شایع‌ترین علل عفونت پس از کاشت مو موارد زیر هستند:

 • عدم مراقبت کامل پس از کاشت مو،
 • وضعیت غیربهداشتی کلینیک جراحی،
 • عدم شستشوی پوست سر،
 • بیماری‌های زمینه‌ای چون نقص سیستم ایمنی،
 • عدم رعایت مسائل بهداشتی.

عفونت بعد از کاشت مو

درمان عفونت بعد از کاشت مو

بهترین راه درمان هر بیماری، جلوگیری‌ از بروز آن است. با وجود اینکه پس از بروز عفونت با مراجعه به پزشک می‌توان آن را با مصرف داروهای خاص تا حد کامل برطرف کرد، اما بهتر است که پیش از هر چیزی از بروز عفونت پیشگیری کنیم؛ به‌ این ‌ترتیب با عوارض ناشی از آن نیز مواجه نخواهیم شد. برای پیشگیری از بروز عفونت فولیکول‌های مو کافی است دستورالعمل‌هایی که در ادامه در اختیارتان قرار می‌دهیم را به طور کامل انجام دهید:

دست نزدن به سر و عدم خارش پوست سر

یکی از مراحل درمان پوست پس از کاشت مو، ایجاد زخم های ریز روی پوست است. این زخم ها درصورتی‌که در تماس با میکروب‌ها قرار بگیرند، می‌توانند سبب بروز عفونت در فولیکول‌ها شوند‌. شما می‌توانید برای پیشگیری از این اتفاق تا حد ممکن از دست ‌زدن به پوست سر خودداری کنید. همچنین لازم است که تمامی وسایل مربوط به موهای خود از جمله حوله، دستمال، کلاه و… را پیش از تماس با موها به‌طورکلی شسته و ضدعفونی کنید تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری کرده باشید.

اجتناب از خراشیدن دلمه‌ها

پس از کاشت مو به‌احتمال زیاد با خارش دلمه‌ها مواجه می‌شوید که امری کاملاً طبیعی است. در این زمان باید تا حد ممکن از دست ‌زدن و خراشیدن آنها خودداری کنید. چرا که هرگونه تماس با دلمه‌ها و خراشیدن آنها می‌تواند زمینه‌ساز بروز عفونت شود.

استفاده از اسپری محلول آب و نمک

یک راهکار ساده برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از کاشت مو، استفاده از اسپری محلول آب‌نمک است. برای این کار ابتدا محلول نمک را روی گاز استریل اسپری کرده و آن را روی موها قرار دهید. این کار ساده و بی‌دردسر را می‌توانید روزی ۲ بار تکرار کنید و بدون دست‌زدن به فولیکول‌ها آلودگی و میکروب را به راحتی از روی پوست پاک کنید. این محلول به راحتی پوست سر را از میکروب‌ها ضدعفونی کرده و به درمان عفونت کمک شایانی می‌کند.

عدم مصرف دخانیات سیگار و الکل

مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی و دخانیات باعث می‌شود که روند بهبودی زخم‌ها به تعویق بیفتد و در مقابل احتمال بروز عفونت افزایش یابد. در صورت بروز عفونت، مصرف سیگار و مشروبات الکلی می‌تواند وضعیت را وخیم‌تر کرده و عفونت را به فولیکول‌ها برساند؛ در نتیجه کاشت مو نتیجه دلخواه را برایتان به همراه نداشته باشد.

مصرف منظم داروها

پس از کاشت مو، پزشک به شما داروهایی را معرفی می‌کند که با مصرف آنها از عفونت بعد از جراحی تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد. داروهای خود را مطابق با دستورالعمل و به طور منظم مصرف کنید. از رایج‌ترین داروهایی که پس از کاشت مو که پزشکان تجویز می‌کنند و برای درمان عفونت به‌کار می‌رود، می‌توان مواردی همچون پمادها، سرم‌ها و داروهایی چون شامپو کتوکونازول، آزیترومایسین و محلول کلیندامایسین را نام برد.

دوری از ورزش و فعالیت‌های سنگین

انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین یکی از خط‌قرمزهای کاشت مو به شمار می‌رود؛ چراکه باعث می‌شود تعریق انجام گیرد و در نتیجه باکتری‌ها و میکروب‌های زیادی در پوست سر تجمع پیدا کنند. از طرف دیگر تعریق باعث می‌شود که آلودگی به منافذ پوست سر وارد شده و عفونت پس از کاشت مو ایجاد شود. از این‌ جهت لازم است که حداقل ۴۵ الی ۶۰ روز پس از جراحی، از انجام ورزش‌های سنگین همچون وزنه‌برداری، فوتبال و بدنسازی خودداری کنید.

حفظ پاکیزگی و شستشوی دقیق موها

اگر می‌خواهید که از عفونت پس از کاشت مو دور بمانید، لازم است موهای خود را به طور منظم شستشو دهید. برای کار با استفاده از شامپوی مخصوصی که پزشک تجویز کرده به طور منظم و هر روز موهای خود را شستشو دهید. در زمان شستشو به‌هیچ‌وجه مو و پوست سر را مالش ندهید.

انجام کاشت مو در کلینیک‌های معتبر

با وجود تمامی این موارد، اما تعیین‌کننده‌ترین عامل در جلوگیری از عفونت، تخصص پزشک و اعتبار کلینیکی است که در آن کاشت و پیوند مو انجام می‌گیرد. در اغلب مواقع عفونت به این دلیل رخ می‌دهد که محیط کاشت و پیوند غیربهداشتی است و به طور کامل استریل و پاک‌سازی نشده است. درصورتی‌که به‌سلامت خود اهمیت می‌دهید، لازم است کاشت مو را در مراکز معتبر و بهداشتی و بهترین کلینیک های کاشت مو به انجام برسانید.

درمان عفونت بعد از کاشت مو

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

عفونت در محل کاشت مو یکی از عوارض جدی این عمل جراحی به شمار می‌رود و می‌توان در مراحل پیشرفته، آن را تا حد زیادی از تغییرات ایجاد شده روی ظاهر پوست سر نیز تشخیص داد. اما بهتر است در مراحل ابتدایی عفونت که هنوز پیشرفت زیادی نکرده به پزشک معالج مراجعه کنیم و از مشکلات جدی‌تر به ‌دور باشیم. با مشاهده این علائم به‌سرعت خود را به کلینیک و پزشک مربوطه برسانید:

 • پوسته‌پوسته شدن پوست سر
 • تب با درجه حرارت بالا
 • تهوع و استفراغ
 • خارش همراه زخم
 • مشاهده ترشحات عفونی از جای زخم
 • تورم در غدد لنفاوی
 • مشاهده جوش‌های قرمز یا سفیدرنگ
 • وجود زخم‌های زیاد و دردناک
 • سردرد شدید
 • بی‌حالی مداوم.
تاریخ انتشار : 1402-01-22
سوالات متداول
 • احتمال عفونت بعد از کاشت مو چقدر است؟

  تنها در موارد بسیار نادری این احتمال وجود دارد که پس از کاشت مو با عفونت مواجه شویم. یکی از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق پیوند مو توسط پزشکان کم‌تجربه و در کلینیک‌های نامعتبر است. رعایت دقیق مراقبت‌های پس از کاشت مو و رسیدگی به موها مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود پس از جراحی با مشکل عفونت پوست سر مواجه نشویم.

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو