تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳

مراحل رشد مو بعد از کاشت موی طبیعی + عکس

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

کاشت مو روشی است که با برداشت فولکیول های مو از نواحی پرتراکم سر (ناحیه اهدایی) و پیوند در نواحی خالی از مو (ناحیه گیرنده) همراه است که فولیکول ها با استفاده از ابزارهای مخصوص در ناحیه پیوندی، کاشته می شوند. نتایج کاشت مو بلافاصله بعد از جراحی مشخص نمی شود و شما برای رسیدن به حالت ایده آل باید صبور باشید. نتایج اصلی کاشت مو، شش تا نه ماه بعد از جراحی مشخص می شود که می تواند در برخی افراد تا یک سال هم طول بکشد که این بازه زمانی در هر فردی متفاوت خواهد بود.

از طرفی رشد موها بعد از کاشت در همه افراد یکسان نبوده و به همین خاطر نمی توانیم با قطعیت، زمان دقیقی را برای مشاهده اولین نتایج اعلام کنیم. اما می توان گفت یک تا دو سال بعد از جراحی، دیگر مشکلی با ریزش موهای خود نخواهید داشت و از داشتن مویی پرتراکم لذت خواهید برد.

نحوه رشد مو بعد از کاشت مو

موهای کاشته شده دو تا سه هفته بعد از کاشت مو دچار ریزش می شوند، اما نگران نشوید چرا که فولیکول ها سالم زیر پوست باقی می ماند و چند ماه بعد مجددا رشد خواهند کرد. فولیکول مو در این مرحله وارد فاز استراحت شده و رشد مو متوقف می شود. ریزش موی های کاشته شده، بخشی از روند طبیعی ترمیم و بهبودی است که مدت آن می تواند در هر فردی متفاوت باشد. اما روند رشد موها بعد از کاشت مو، در یک چرخه یا سیکل سه مرحله ای اتفاق می افتد که به بررسی آن خواهیم پرداخت :

 • مرحله آناژن یا فاز فعال : این مرحله همان زمانی است که رشد مو اتفاق می افتد. بیش از ۸۰ درصد موها در این مرحله قرار دارند و البته این را باید در نظر داشته باشید که مدت زمان این مرحله در همه افراد یکسان نیست و می تواند یک سال و نیم تا هفت سال ادامه پیدا کند.
 • مرحله کاتاژن : در این مرحله، شاهد ریزش و رشد موها خواهیم بود و تنها یک درصد موها در این مرحله قرار خواهند گرفت که در حدود سه هفته طول می کشد.
 • مرحله تلوژن : این مرحله که می تواند در حدود سه ماه طول بکشد، مرحله ای است که رشد موهای کاشته شده در این بازه زمانی اتفاق می افتد و تقریبا چهارده درصد فولیکول ها در این مرحله قرار خواهند گرفت.

مراحل رشد مو در انسان

مراحل رشد مو بعد از کاشت مو

یکی از سوالاتی که بسیاری از مراجعین از ما می پرسند، سرعت رشد موها بعد از کاشت مو است، به همین خاطر، در این قسمت از مقاله به بررسی کامل مراحل و روند رشد موها بعد از کاشت خواهیم پرداخت.

هفته اول بعد از کاشت مو

هفته اول بعد از کاشت مو، زمان طلایی دوره نقاهت است و بیشترین میزان مراقبت باید در نظر گرفته شود. پوست سر هم چنان ملتهب است و فولیکول ها از طریق دلمه ها و پوسته های تشکیل شده در جای خود ثابت نگه داشته شده اند و عملا هیچ گونه رشد مویی را شاهد نخواهیم بود. اگر احساس کردید مو دچار ریزش شده، خونسردی خودتان را حفظ کنید چرا که مو از ساقه جدا می شود و فولیکول زیر پوست سر، سالم باقی می ماند و آسیب نخواهید دید.

هفته دوم تا سوم بعد از کاشت مو

طی هفته دوم تا سوم بعد از کاشت مو، به مرور از میزان التهاب کاسته می شود. پوسته ها و دلمه های بعد از کاشت با شستشوی سر برطرف خواهند شد. در این بازه زمانی، شوک ریزشی اتفاق می افتد که جزء روند ترمیم است و موهای کاشته شده ریزش پیدا می کنند. این مرحله با عنوان مرحله خواب مو شناخته می شود که قبل از رشد مجدد موها اتفاق می افتد و مدت زمان آن می تواند در هر فردی متفاوت باشد. توجه داشته باشید که این مرحله می تواند گاها تا دو ماه هم ادامه پیدا کند.

ماه دوم تا چهارم بعد از کاشت مو

از ماه دوم به بعد، موهای ریخته شده شروع به رشد می کنند که ممکن است حجم موها کم باشد و از نتایج مورد انتظار فرد دور باشد. رشد موها در این مرحله تنها در حد یک سانتی متر خواهد بود و ضخامت چندانی نخواهند داشت اما از ماه سوم، فولیکول ها زیر پوست تثبیت و محکم می شوند و رشد اصلی از حالا به بعد اتفاق خواهد افتاد. در واقع این دوره مانند زمانی است که شما موها را از ته تراشیده اید.

مراحل رشد موها در ۶ ماهه اول بعد از کاشت مو

ماه پنجم تا نهم بعد از کاشت مو

با رسیدن به ماه پنجم، متوجه رشد بهتر و بیشتر موهای کاشته شده خواهید شد و ضخامت موها، 80 تا 90 درصد مشابه موهای طبیعی تان خواهد شد. از این زمان به بعد، افراد احساس بهتری از نتایج جراحی دارند و اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت. از ماه ششم به بعد نیز انعطاف پذیری و کشسانی پوست سر بیشتر خواهد شد.

یک سال بعد از کاشت مو

سال اول بعد از کاشت مو، زمانی است که بسیاری از افراد به نتایج دلخواه خود می رسند و درصد بالایی از موها رشد کرده است. ممکن است برخی موهایی که جدید رشد می کنند کمی فر یا مجعد باشند که جای نگرانی وجود دارد و این حالت به مرور برطرف می شود و موهای کاشته شده از لحاظ ظاهری مشابه موهای طبیعی خواهند شد.

دو سال بعد از کاشت مو

دو سال بعد از کاشت مو، نتایج نهایی و واقعی این روش مشخص شده و موها روند رشد طبیعی خود را دارند و تراکم موها در حد قابل قبولی خواهد بود.

قبل و بعد از کاشت مو به روش SUPER FUE

تقویت رشد موها بعد از کاشت مو

موهای کاشته شده بعد از جراحی باید تقویت شوند تا علاوه بر تسریع روند رشدشان، جلوی ریزش نیز تا حد بسیاری گرفته شود. از جمله روش ها و اقدامات موثر در تقویت مو بعد از کاشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل به منظور تقویت فولیکول ها و افزایش ضخامت موها،
 • پلاسما درمانی یا تزریق PRP سه تا چهار ماه بعد از کاشت مو،
 • مزوتراپی مو، سه ماه بعد از کاشت مو،
 • داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مو،
 • عدم استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی بعد از کاشت،
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و نوافن.
تاریخ انتشار : 1401-12-18
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
 • عبدالله اعلمی
  1402-02-06

  نظر عالی قابل تقدیر

+مشاهده بیشتر
جستجو