تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
روابط زناشویی بعد از کاشت مو

آیا روابط زناشویی بعد از کاشت مو ممنوع است ؟

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

دوره ترمیم و بهبودی کاشت مو بلافاصله بعد از پایان یافتن جراحی آغاز می شود و تا زمان بهبودی کامل و ثابت شدن گرافت ها در جای جدید ادامه پیدا می کند. روند انجام کاشت مو به این صورت است که فولیکول ها از قسمت های متراکم و پرپشت سر که دارای فولیکول به میزان کافی هستند، گرفته می شوند و به قسمت های خالی از مو پیوند زده خواهند شد. در ابتدا، گرافت ها تنها از طریق دلمه ها و پوسته هایی که در ناحیه تشکیل می شوند، در جای خود ثابت باقی می مانند و تقریبا هفت تا ده روز زمان می برد تا در ناحیه پیوندی ثابت شوند.

از این رو، گرافت ها بعد از جراحی در حساس ترین مرحله هستند و بیشترین میزان مراقبت نیاز است، چرا که کوچک ترین آسیبی به آن ها می تواند نتایج جراحی را از بین ببرد و عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. به عبارتی، این گونه می توان که گفت که مراقبت های بعد از جراحی باید در راستای این باشد که هیچ‌گونه فشار و ضربه ای به پوست سر و گرافت ها وارد نشود. به همین خاطر است که گفته می شود سر بالا نگه داشته شود و هنگام خوابیدن از یک یا دو بالشت استفاده شود و رابطه جنسی نیز از جمله اقداماتی است که می تواند با وارد آمدن آسیب به پوست سر و گرافت ها همراه باشد که باید از آن خودداری شود.

چرا رابطه زناشویی بعد از کاشت مو ممنوع است؟

بعد از کاشت مو از شما خواسته می شود به مدت حداقل دو هفته از برقراری زناشویی خودداری کنید، اما چرا و قطعا این سوال برای تان پیش می آید که رابطه جنسی چگونه می تواند به گرافت ها آسیب بزند؟ از جمله دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی در دوران ترمیم و بهبودی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعریق : رابطه زناشویی با بالا رفتن دمای بدن و تعریق همراه است و تعریق پوست سر می تواند منجر به آسیب گرافت ها شود. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که زمانی که پوست سر عرق می کند، راه برای نفوذ باکتری ها و میکروب ها باز می شود و احتمال بروز عفونت افزایش می یابد و سلامت فولیکول ها و نتایج جراحی در خطر خواهد افتاد.

وارد آمدن فشار و ضربه به سر : بعد از کاشت مو، زخم هایی در هر دو ناحیه اهدایی و گیرنده ایجاد می شود و قطعا در طول رابطه زناشویی، تماس هایی با گرافت ها و پوست سر به وجود می آید و تماس هر چه قدر هم که جزئی باشد می تواند باعث کنده شدن زخم ها و دلمه ها و ریزش گرافت ها شود و بر نتایج جراحی تاثیر منفی بگذارد.

افزایش خونرسانی به پوست سر : در طول رابطه زناشویی، خونرسانی به پوست سر افزایش می یابد و احتمال خونریزی از پوست سر و گرافت ها نیز افزایش خواهد یافت که خونریزی خود یکی از عوارض نامطلوبی است که تاثیر منفی بر نتایج کاشت می گذارد. از دیگر عوارض افزایش فشار خون می توان به این مورد اشاره کرد که زمانی که فشار خون به پوست سر افزایش می یابد، این احتمال وجود دارد که گرافت ها شل بشوند و با فشار از پوست سر خارج شوند و بریزند.

تعذیه نامناسب گرافت ها : در طول رابطه جنسی، بدن توان خود را برای تامین انرژی قسمت های مختلف بدن به کار می گیرد و ممکن است اکسیژن و مواد مغذی کمتری به گرافت ها برسد و آسیب ببینند و احتمال مرگ فولیکول های کاشته شده در اثر نرسیدن مواد مغذی به آن ها بسیار زیاد خواهد بود.

رابطه زناشویی بعد از پیوند مو

زمان مناسب رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

بهترین زمان برای برقراری رابطه زناشویی بعد از کاشت مو، ده تا دوازده روز بعد از جراحی است که گرافت ها در جای خود ثابت شده اند و احتمال کنده شدن و ریزش آن ها کم است. با این حال، در این بازه زمانی نیز باید تمام نکات و مراقبت های لازم در نظر گرفته شوند. اگر رابطه زناشویی زودتر از بازه زمانی گفته شده انجام شود، قطعا با آسیب هایی به گرافت ها همراه خواهد بود و نمی توانیم انتظار نتایح ایده آلی را داشته باشیم. به همین خاطر است که حتی گفته می شود به مدت حداقل یک ماه بعد از جراحی از انجام ورزش های سنگین نیز باید خودداری شود.

سوالی که برخی از مراجعین می پرسند این است که فواصل رابطه زناشویی بعد از کاشت به چه صورت باید باشد؟ در پاسخ باید بگوییم که فیزیولوژی و وضعیت سیستم ایمنی بدن هر فرد با دیگری متفاوت است، به همین خاطر طول دوره ترمیم و بهبود زخم ها نیز متفاوت خواهد بود. با این که بعد از گذشت 10 تا 12 روز از جراحی، اجازه برقراری رابطه از سمت پزشک داده می شود، اما بهتر است در ابتدا برای این کار افراط نکنید و اجازه دهید تا روند طبیعی ترمیم طی شود و سلامت فولیکول ها نیز حفظ گردد.

سایر مراقبت های بعد از کاشت مو

درست است که گفته می شود شما بعد از گذشت ده روز از جراحی می توانید رابطه زناشویی را از سر بگیرید، اما از آن جایی که احتمال وارد آمدن آسیب به گرافت ها هم چنان وجود دارد، بهتر است یک سری نکات در نظر گرفته شود. از جمله این که:

  • از لمس کردن ناحیه جراحی، موها و پوست سر باید خودداری شود.
  • جهت پیشگیری از وارد آمدن ضربه به گرافت ها، سر را بالا نگه دارید و روی بالشت نگذارید.
  • حتما موها را بعد از رابطه بشویید تا عرق از روی پوست سر برداشته شود.
  • در تماس مستقیم با نور خورشید یا در محیط های گرم مانند سونا و جکوزی قرار نگیرید.
  • از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش خودداری کنید.
تاریخ انتشار : 1402-01-18
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو