تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
بانک مو چیست ؟

بانک مو چیست ؟

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : کاشت مو

ریزش مو، به خصوص در سنین پایین علاوه بر تاثیر بر جنبه­ های ظاهری فرد، بر جنبه ­های روحی روانی نیز اثر گذار است. فرد مبتلا به ریزش موی سر به دلیل ناراحتی و خجالت ممکن است از حضور در بسیاری از مناسبت ­های شغلی، تحصیلی، تفریحی یا اجتماعی اجتناب کند که این مسئله به تدریج باعث کاهش اعتماد به نفس و حتی افسردگی خواهد شد. به همین دلیل امروزه درمان ریزش موی سر نه تنها از نظر زیبایی، بلکه از نظر روحی روانی نیز اهمیت ویژه ­ای دارد.

یکی از اصطلاحات به کار رفته در کلینیک ­های کاشت مو، بانک مو است. در این مقاله به بررسی این اصطلاح خواهیم پرداخت.

بانک مو چیست؟

یکی از بهترین روش­ های درمان ریزش مو، کاشت مو است.­ روش کلی کاشت مو به این شکل است که ساختارهای سازنده­‌ی تارهای مو (که فولیکول­ های مو نامیده می­ شوند) از یک قسمت مودار برداشته شده و سپس در پوست قسمت دچار ریزش مو قرار داده می ­شوند. این فولیکول ­ها در محل جدید خود شروع به فعالیت کرده و تارهای مو را می­ سازند. در نهایت در ناحیه­ ی دچار ریزش مو، دوباره تارهای مو شروع به رویش می­ کنند. به دلیل فعالیت همیشگی فولیکول­ های مو، اگر تارهای مو در پایان چرخه­ ی عمر خود دچار ریزش شوند، تارهای جدید ساخته شده و جایگزین آن­ ها می­ شوند.

به محلی که از آن جا، فولیکول ­های مو برای کاشت مو برداشته می­ شوند، بانک مو گفته می ­شود.

نمایی از بانک موی پشت سر

بانک موی قوی و ضعیف چیست؟

برای انتخاب بانک مو، می­ توان از هر نقطه ­ای که دارای فولیکول مو است، کمک گرفت. اما پزشکان عمدتا بانک مو را از مناطقی انتخاب می­ کنند که فولیکول ­های آن­ها فعالیت دائمی داشته باشند. چرا که اگر پس از مدتی این فولیکول ­ها از کار بیفتند، دوباره ریزش مو در همان منطقه اتفاق خواهد افتاد و علاوه بر هدر رفتن زحمات پزشک و هزینه­ های انجام شده توسط بیمار، اقدام مجدد درمانی مورد نیاز خواهد بود.

منطقه ­ی بانک مو باید تعداد زیادی فولیکول مو داشته باشد تا هنگامی که برخی از این فولیکول­ ها برای انتقال جدا شدند، خود منطقه ­ی بانک مو دچار کم ­پشتی مو نشود. اگر مناطق بانک مو واجد این ویژگی­ های مطلوب باشند، اصطلاحاً گفته می شود که بانک مو قوی است و اگر بانک مو این ویژگی­ های مطلوب را نداشته باشد، می‌گویند که بانک مو ضعیف است.

مناطق پشت و طرفین سر بهترین جاها برای انتخاب بانک مو هستند. چرا که فولیکول ­های این مناطق معمولاً دائمی هستند و تراکم مو حتی در طاسی‌های وسیع، مطلوب است.

چرا بانک مو اهمیت دارد؟

همان طور که گفته شد، در صورتی که از بانک موی قوی استفاده شود، فولیکول­ های کاشته شده نسبت به طاسی مقاوم خواهند بود. یعنی در صورتی که تارهای موی کاشته شده دچار ریزش شوند، چون فولیکول­ های مو فعال هستند، می ­توانند تارهای موی جدید بسازند. به همین دلیل نتیجه ­ی کاشت مو در این شرایط بسیار مطلوب خواهد بود و طاسی یا کم ­پشتی برطرف خواهد شد.

نکته‌ی دوم این است که بانک مو باید به نحوی انتخاب شود که بیشترین شباهت به موهای منطقه‌ی دچار طاسی را داشته باشد. به طور مثال فرض کنید که می­خواهیم کاشت مو در منطقه ­ی شقیقه ­ها را انجام دهیم. به طور عادی، تارهای موی این ناحیه نازک هستند. حالا اگر ما از بانک مویی استفاده کنیم که تارهای موی ضخیمی داشته باشد، حتی اگر کاشت مو موفقیت آمیز باشد و طاسی یا کم­ پشتی از بین برود، نتیجه­ ی مطلوب از نظر زیبایی حاصل نخواهد شد. چرا که تارهای موی قبلی و جدید در شکل ظاهری تفاوت دارند و این تفاوت به راحتی قابل تشخیص است. در این شرایط بیمار ممکن است رضایتی از کاشت موی انجام شده نداشته باشد.

قبل و بعد از کاشت مو

آیا کاشت مو با بانک موی ضعیف امکان پذیر است؟

اگر چه کاشت مو با بانک موی قوی، نتیجه ­ی مناسب­تری خواهد داشت؛ اما کاشت مو با بانک موی ضعیف نیز ممکن و قابل انجام خواهد بود. در واقع اگر بانک موی قوی برای کاشت مو وجود نداشته باشد، پزشک مجبور به استفاده از بانک موی ضعیف خواهد بود. میزان اثر بخشی استفاده از بانک موی ضعیف به ویژگی ­های بانک موی مورد استفاده، روش­ و تکنیک کاشت مو و مهارت پزشک بستگی دارد. اگر پزشک قصد استفاده از بانک موی ضعیف را داشته باشد، معمولا استفاده از روش کاشت مو FIT به تنهایی کافی نخواهد بود. تکنیک­ های مورد استفاده در این شرایط عبارتند از:

روش ترکیبی : در این روش، از هر دو روش FIT و FUT برای کسب نتیجه­ی بهتر استفاده می­ شود. در روش ترکیبی تعداد فولیکول­ های کاشته شده به مقدار چشمگیری افزایش می­‌یابد. به همین دلیل این روش می­ تواند تا حدودی مشکلات بانک موی ضعیف را برطرف کند تا نتیجه ­ی دلخواهی برای بیمار بدست بیاید.

روش سوپر ترکیبی : در این روش علاوه بر استفاده از روش های FUE و FUT از موهای زیر ریش نیز جهت افزایش حداکثری تراکم مو استفاده می شود.

تاریخ انتشار : 1402-01-22
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو