تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
اسپری بعد از کاشت مو

بهترین اسپری بعد از کاشت مو چیست ؟

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

کاشت مو یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای از بین بردن مشکل ریزش موها و طاسی است. این روش به عنوان یک راه‌حل دائمی برای افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای رسیدن به نتیجه دلخواه، باید پس از کاشت مو مراقبت‌هایی را انجام داده و با استفاده از داروها یا اسپری‌ها، به تقویت گرافت‌های کاشته شده کمک کنید. به عبارت بهتر اینکه شما پس از کاشت چگونه از موهای خود مراقبت کرده و آن‌ها را شستشو می‌دهید، اهمیت بسیار زیادی در نتیجه نهایی کار خواهد داشت.

استفاده از اسپری بعد از کاشت مو یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها و توصیه‌هایی است که پزشکان به افراد متقاضی این کار ارائه می‌دهند. این نوع از اسپری‌ها دارای انواع مختلفی هستند و باید در زمان‌های مشخص، بر طبق دستور پزشک مصرف شوند. به این ترتیب می‌توانند به مرطوب نگه داشتن ناحیه کاشت و جلوگیری از خشک شدن گرافت‌ها کمک کرده و در عین حال مواد تقویتی لازم برای رشد را در اختیار این فولیکول‌های تازه قرار دهند.

انواع اسپری بعد از کاشت مو

مرطوب نگه داشتن سر و تقویت گرافت‌ها، از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در نتیجه به دست آمده از این روش است. به همین دلیل از همان روز اول پزشک توصیه‌هایی را به شما ارائه می‌دهد که به زنده نگه داشتن گرافت‌ها و افزایش کارایی آن‌ها کمک خواهد کرد. بر این اساس اسپری‌هایی که بعد از کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

اسپری‌های مرطوب‌کننده مخصوص 2 تا 3 روز اول

در روزهای اول بعد از کاشت مو، گرافت‌ها بسیار حساس هستند و خیلی زود خشک می‌شوند. به همین دلیل در این مدت پزشک یک اسپری را برای شما تجویز می‌کند که باعث می‌شود گرافت‌های تازه کاشته شده زنده بمانند و خشک نشوند. در این مدت باید با دقت و بر اساس دستور پزشک اسپری را به موهای کاشته شده بزنید تا کارایی آن‌ها افزایش پیدا کرده و بتوانند نتیجه خوبی را برای شما به ارمغان آورند. استفاده مرتب و درست از این نوع اسپری می‌تواند زنده ماندن گرافت‌ها را تضمین کرده و به رشد بهتر آن‌ها کمک کند.

اسپری‌های تقویت‌کننده مخصوص ماه اول به بعد

در بازه زمانی 3 روز تا 1 ماه پس از کاشت مو، معمولا اسپری خاصی تجویز نمی‌شود. البته باید بدانید که این موضوع کاملا به نظر پزشک شما بستگی دارد و نمی‌توان یک دستور کلی را برای همه افراد صادر کرد. بنابراین کاملا بر اساس توصیه‌های پزشک عمل کرده و هرگز اسپری را به طور خودسرانه مصرف یا قطع نکنید. باید دقت کنید که اسپری‌های تقویتی در واقع یکی از داروهای بعد از کاشت مو هستند. به همین دلیل اگر به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک اقدامی را انجام دهید، ممکن است که کاشت موی شما کاملا نتیجه عکس داده و اصلا مشکلتان را برطرف نکند.

اسپری‌های تقویت‌کننده پس از گذشت یک ماه مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا از عصاره‌های گیاهی ساخته می‌شوند. ترکیبات این نوع از اسپری‌ها به‌گونه‌ای است که می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز فولیکول‌ها و موهای تازه کاشته شده را تامین کرده و به افزایش استحکام آن‌ها کمک کند. این نوع از داروهای تقویتی می‌توانند به موهای ضعیف و بی‌جان قوت ببخشند و در نهایت حجم و استقامت آن‌ها را افزایش دهند.

بنابراین از ماه اول به بعد، برای تقویت ریشه و ساقه مو و حجم بخشیدن به موهای کاشته شده، لازم است که از اسپری‌های تقویت‌کننده استفاده کنید. این نوع از داروها معمولا تا شش ماه اول باید به طور مداوم استفاده شوند تا در نهایت حجم موها به مقدار دلخواه و طبیعی برسد. به علاوه مصرف آن‌ها از ریزش موها در ناحیه کاشت کمک کرده و در عین حال مانند یک سد دفاعی، از پوست سر و موهای کاشته شده، در برابر عوامل آسیب‌زننده مراقبت خواهد کرد. مصرف این دسته از اسپری‌ها ضمن حجم بخشیدن به موها، باعث افزایش درخشش موها هم می‌شود و در نهایت یک ظاهر کاملا طبیعی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

چگونه باید از اسپری بعد از کاشت مو استفاده کرد؟

در بیشتر موارد گفته می‌شود که بیشتر از 10 تا 15 پاف بر روی موها اسپری نشود. در این موارد هم حتما باید دقت کنید که ساقه و انتهای موها را با استفاده از اسپری خیس نمایید. به علاوه توصیه می‌شود که قبل از زدن اسپری به موها، آن‌ها را اندکی خیس کنید. برخی از اسپری‌های بعد از کاشت مو نیازی به آبکشی ندارند و به همین دلیل نیاز به شستشو پس از مصرف نیست. با این حال در برخی موارد لازم است که موها را با استفاده از شوینده‌های مخصوص و بر اساس دستورالعمل پزشک، به طور کامل شستشو دهید.

علاوه بر این توصیه شده که حتما اسپری را در فاصله 10 تا 15 سانتی‌متری از موها قرار دهید تا نوک آن هیچ برخوردی به آن‌ها نداشته باشد. زیرا این کار ریسک احتمال ابتلا به عفونت را به ویژه در روزهای اول بالا خواهد برد. از سوی دیگر باید دقت کنید که در روزهای ابتدایی، وارد شدن ضربه به سر بعد از کاشت مو، هرچند خیلی خفیف باشد، بسیار خطرناک خواهد بود. به همین دلیل باید در زمان اسپری کردن، جوانب احتیاط را به صورت کامل رعایت کنید.

روش‌های تقویت موها پس از کاشت مو

برای اینکه موها پس از کاشت تقویت شوند، نیاز به یک سری مواد مغذی خواهند داشت. به همین دلیل علاوه بر تجویز اسپری، از روش‌های دیگری هم برای تغذیه موهای کاشته شده و کمک به رشد آن‌ها استفاده می‌شود. سه روش اصلی که معمولا دو ماه پس از کاشت موها مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

مزوتراپی مو

در مزوتراپی انواع آمینواسیدها، ویتامین‌ها، روی، مس، فسفر، منیزیم، مواد کنترل‌کننده چربی پوست و داروهای هورمونی جلوگیری از ریزش مو، به قسمت‌های مختلف پوست سر تزریق می‌شوند. در این روش از سرنگ‌های بسیار ظریفی برای تزریق این مواد به لایه میانی پوست یا درم استفاده می‌شود. این لایه دقیقا همان جایی است که فولیکول‌های مو قرار گرفته‌اند. به همین دلیل مواد مغذی مورد نیاز به صورت مستقیم به آن‌ها می‌رسد و در نتیجه می‌توانند به رشد و تقویت موها کمک کنند. با استفاده از مزوتراپی بعد از کاشت مو می‌توان از ریزش موها جلوگیری کرده و به افزایش ضخامت آن‌ها کمک کرد. به علاوه این روش برای افزایش تراکم موها و پرپشت شدن آن‌ها هم استفاده می‌شود.

پی آر پی PRP

پی آر پی یا پلاکت درمانی یکی از روش‌های کم تهاجمی است که برای کاهش التهابات پوستی و جلوگیری از ریزش موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش حدود 10 تا 20 میلی‌لیتر از خون شما برداشته شده و با استفاده از سانتریفیوژ، پلاسمای آن جدا می‌شود. این بخش از خون سرشار از پلاکت است که در اثر تزریق به پوست سر شما می‌توانند فاکتورهای رشد موها را آزاد کنند. تزریق PRP در بازه زمانی 2 تا 6 ماه پس از کاشت مو، باعث می‌شود که زمان خواب فولیکول‌ها افزایش پیدا کرده و به این ترتیب احتمال ریزش آن‌ها کمتر شود.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی هم شباهت بسیار زیادی به مزوتراپی از نظر شیوه انجام دارد. با این حال در این روش تنها از گاز دی اکسید کربن برای تزریق به لایه‌های زیر پوست استفاده می‌شود. با این کار می‌توان موها را تقویت کرده و به رشد بهتر آن‌ها کمک کرد. زیرا کربوکسی تراپی می‌تواند جریان خون را در پوست سر بهبود بخشیده و به این ترتیب بازدهی فرایند اکسیژن‌رسانی به موهای کاشته شده را بالا ببرد. با استفاده از این روش می‌توان ریزش موها را کاهش داده و در نهایت به پرپشت شدن آن‌ها کمک کرد.

تاریخ انتشار : 1402-01-10
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو