توصیه‌های قبل از کاشت مو

توصیه های قبل از کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی زیبایی است. یعنی هم دشواری‌هایی دارد، هم هزینه‌بر است و هم می‌تواند تغییری شگرف در ظاهر شما ایجاد کند. این تغییر در صورت انتخاب‌های درست و بررسی‌های مناسب، بسیار خوشایند و در موارد دیگر باعث پشیمانی بزرگی می‌شود. به همین جهت تصمیم به نگارش مقاله‌ای با تیتر توصیه‌های قبل از کاشت مو گرفتیم. در این مقاله هرچیزی که پیش از کاشت مو باید در نظر بگیرید را بررسی کرده‌ایم؛ از کاندیدای مناسب برای کاشت مو گرفته تا آزمایش‌ها، معاینات و حتی کارهایی که باید شب قبل از مراجعه به کلینیک انجام دهید.

اگر برای کاشت مو تصمیم قطعی دارید یا در شک هستید، حتماً این مقاله را مطالعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های کاشت مو و نکات مرتبط، به سایر مقالات سایت سر بزنید. اگر پاسخ سوالات خود را نیافتید یا می‌خواهید نظر پزشک جراح در مورد وضعیت موهای خود را بدانید، با ما در تماس باشید. برای بهره‌گیری از مشاوره‌ی رایگان کلینیک ایران بیوتی، دو تصویر از جلو، دو تصویر از بالا و دو تصویر از کنار سر خود برای ما به شماره‌ی ۰۹۱۲۹۴۰۴۰۰۱ از طریق واتساپ یا تلگرام ارسال کنید. بعد از بررسی تصاویر توسط پزشک متخصص، نتایج و توضیحات لازم به شما اعلام خواهد شد.

توصیه های قبل از کاشت مو

آیا کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستید؟

اولین سوالی که باید قبل از کاشت مو از خودتان بپرسید، این است که آیا اصلاً نیازی به کاشت مو دارید؟ در وهله‌ی اول شاید پاسخ به این سوال واضح به نظر برسد؛ ولی در نظر داشته باشید که کاشت مو نباید اولین فکری باشد که برای درمان ریزش مو به ذهن‌تان می‌رسد. پیش از هرچیز، باید علت ریزش موی شما مشخص شده و راه‌های درمانی کم‌تهاجمی‌تر (مثل داروها یا شامپوهای درمانی) را امتحان کنید. مثلاً اگر علت ریزش مو ژنتیکی است، باید روند ریزش متوقف، تثبیت یا حداقل به جایی برسد که قابل پیش‌بینی باشد. یعنی چه؟ در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

اکثر متقاضیان کاشت مو مردانی هستند که از طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنی یا ریزش موی ژنتیکی) رنج می‌برند. این شکل طاسی به مرور زمان و در طی چند سال ایجاد می‌شود. در مورد مردان جوانی که به تازگی احساس کرده‌اند که موهایشان کم‌پشت شده یا درحال ریزش است، نمی‌توان خیلی دقیق پیش‌بینی کرد که این ریزش تا کجا و با چه سرعتی پیش می‌رود. پس اگر ریزش موهای شما به تازگی شروع شده، به این معنی نیست که از فردا باید به دنبال کاشت مو باشید.

در نتیجه اولین نکته‌ای که قبل از کاشت مو باید در نظر داشته باشید، این است که همه‌ی افراد دچار طاسی، کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستند. ایده‌آل‌ترین کاندیدای کاشت مو کسی است که موارد زیر در موردش صدق می‌کند:

 • دچار ریزش مو با الگوی مردانه
 • بانک موی مناسب برای پوشش نواحی طاس
 • در مورد کسانی که بانک موی ضعیف یا طاسی شدید دارند، اختلاف رنگ بین پوست و مو باید کم باشد. (مثلاً افرادی که موهای روشن و پوست سفید، موهای تیره و پوست سبزه یا موهای سفید و پوست روشن دارند، کاندیدای بهتری از سایرین هستند)
 • بانک مو پرتراکم در پشت سر (بیشتر برای روش FUT)
 • انعطاف‌پذیری بالای پوست سر (بیشتر برای روش FUT)
 • قطر مناسب ساقه‌ی مو (هرچه موها ضخیم‌تر باشند، نتایج کاشت مو بهتر از آب درمی‌آید)
 • داشتن انتظارات واقع‌بینانه و اطلاعات کافی در مورد فرآیند کاشت مو

پس قبل از کاشت مو به نکات بالا توجه داشته باشید. اگر نسبت به خودتان در مورد هر کدام از معیارهای بالا شک دارید، می‌توانید با ما در تماس باشید. نداشتن برخی از شرایطی که مطرح کردیم، به این معنی نیست که نمی‌توانید مو بکارید. به این معنی است که شاید نتایج حاصله با انتظارات شما منطبق نباشد یا لازم باشد از روش‌های کمکی و جایگزین استفاده کنیم.

توصیه های قبل از کاشت مو

در ادامه می‌خواهیم بررسی دقیق‌تری داشته باشیم و ببینیم که چه کسانی می‌توانند مو بکارند و کاشت مو برای چه کسانی توصیه نمی‌شود.

کسانی که می‌توانند مو بکارند؟

اگر دلیل ریزش مو یا طاسی شما موارد زیر است؛ شما کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستید:

 • طاسی‌های ناشی از آسیب، سوختگی، بخیه‌ی جراحی و …
 • اصلاح خط رویش برای کسانی که به طور ژنتیکی خط رویشی بالایی دارند.
 • طاسی با الگوی مردانه یا زنانه (آلوپسی آندروژنی)
 • طاسی کششی یا مکانیکی (Traction alopecia – به دلیل سفت بستن موها)
 • اختلال وسواس موکنی (اختلال تریکوتیلومانیا)

چه کسانی نمی‌توانند مو بکارند ؟

 • بیشتر خانم‌ها. برخلاف مردان که اکثراً بانک مویی از موهای دائمی و باکیفیت در اطراف و پشت سر خود دارند، ریزش مو و کم‌پشتی در خانم‌ها به شکل پراکنده و سراسری مشاهده می‌شود که نواحی بانک مو را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل با محدودیت تراکم در بانک مو مواجه هستیم که شانس موفقیت کاشت مو را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • آقایان مبتلا به ریزش مو پراکنده با الگوی نامشخص (DUPA). این آقایان بانک موی مساعدی برای کاشت مو ندارند و معمولاً پیوند مو به آن‌ها توصیه نمی‌شود.
 • کسانی که بانک موی نامساعد دارند. این مشکل بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود تا آقایان. برخی از انواع طاسی ژنتیکی در خانم‌ها، بانک مو را هم درگیری می‌کند. آسیب‌ها، بیماری‌های پوستی، عفونی یا التهابی در صورتی که به بانک مو آسیب زده باشند، شرایط مساعد برای کاشت مو را از فرد سلب می‌کنند.
 • افرادی که تراکم موی بسیار کمی دارند.
 • کسانی که پوست سر غیرقابل انعطاف و سفت دارند. البته این شرایط در مورد روش FUT مطرح می‌شود و کسانی که پوست سر انطعاف‌پذیری ندارند، می‌توانند از سایر روش‌ها مانند FIT یا SUT استفاده کنند.
 • افرادی که وضعیت سلامت عمومی مناسبی ندارند. اگر به عفونت‌ ویروسی (مانند هپاتیت یا ایدز) مبتلا هستید، امکان کاشت مو در این مرکز برای شما وجود ندارد. افراد مبتلا به بیماری‌هایی دیابت، فشار خون کنترل نشده و اختلالات انعقادی باید قبل از کاشت مو ، با پزشک خود مشورت کنند.

آیا موی کافی برای کاشت دارید؟

اگر به این نتیجه رسیدید که کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستید، حالا باید ببینید که وضعیت طاسی و همچنین قدرت بانک مو شما به چه شکل است. هرچه طاسی وسیع‌تر باشد، به تعداد موی بیشتری برای رسیدن به ظاهری خوشایند نیاز است و هرچه بانک موی شما ضعیف‌تر باشد، موهای قابل برداشت محدود‌ترند. نکته‌ی بسیار مهم این است که برای داشتند سری پر مو، نیازی به جبران تمام و کمال تراکم اولیه نیست.

برای مثال، اگر تراکم موهای یک فرد با رنگ موی مشکی، ضخامت موی متوسط و پوست سفید را به صورت یک دست تا ۵۰ درصد کاهش دهیم، در ظاهر هیچ نشانه‌ای از کاهش تراکم یا طاسی دیده نمی‌شود. یعنی برای این که بتوان این کاهش تراکم را دید، باید بسیار دقیق و از نزدیک به سر فرد خیره شد. همین فردی که مثال زدیم، اگر ۷۵ درصد از موهای خود را از دست بدهید، تازه علائمی از طاسی قابل مشاهده است. برای یک فرد با پوست روشن و موهای بلوند شرایط بسیار بهتر هم هست. این فرد ممکن است ۹۰ درصد موهای خود را از دست بدهد و هنوز ظاهر سر، پر مو به نظر برسد.

تراکم یا تبحر، مسئله این است

کاشت مو بیشتر از این که یک روش درمانی باشد، یک هنر است و جراح خوب کسی است که بتواند با کمترین تعداد گرافت مو، به بهترین نتایج ممکن برسد. در واقع هدف اصلی کاشت مو، رسیدن به تراکم روزهای پرمویی شما نیست؛ بلکه هدف رسیدن به پوششی است که بیننده خیال کند شما سری پر مو دارید. پس قبل از کاشت مو بدانید که هدف چیست.

توصیه های قبل از کاشت مو

برای مثال، در افرادی که طاسی‌های بسیار شدیدی‌ دارند، با کاشت مو در نواحی خط رویش و خالی‌ گذاشتن منطقه‌ی تاجی (حوالی فرق سر) می‌توان به ظاهر بسیار خوبی رسید. در این حالت، متقاضی ظاهری شبیه به مردی خواهد داشت که به تازگی ریزش موهایش شروع شده؛ یعنی تقریباً ۲۵ سالی جوان‌تر خواهد شد! در این مثال، طاسی از روبه‌رو قابل مشاهده نیست و فقط در صورتی که از بالا به سر فرد نگاه کنید، مناطق طاس را می‌بینید.

پس یادمان باشد که هدف اصلی، بهبود زیبایی‌های ظاهری است؛ چون کسی برای نمره دادن به جذابیت شما، موهایتان را نمی‌شمارد!

هشدار : یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از کاشت مو بررسی کلینیک مورد نظر است. نمونه‌های کاشت را بررسی و از اعتبار مرکز مطمئن شوید. کاشت مو در مراکز نامعتبر علاوه بر این که باعث اتلاف هزینه و وقت شما می‌شوند، ممکن است عواقبی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد. عفونت، اسکارهای بدشکل، خونریزی شدید و ایجاد لخته‌های خونی در بدن، از جمله عوارض خطرناک کاشت مو در مراکز غیرحرفه‌ای هستند.

کلینیک تخصصی کاشت موی ایران بیوتی با ۱۴ سال سابقه کار و حدود ۸۰۰۰ کاشت موی موفق، مفتخر است که یکی از مجهزترین و معتبرترین مراکز کاشت مو در ایران به حساب می‌آید.

آیا از آینده‌ی کاشت مو اطلاع دارید؟

متاسفانه ریزش مو بعد از کاشت متوقف نمی‌شود و این یکی از موارد مهمی است که قبل از کاشت مو باید در نظر داشته باشید. البته فولیکول‌های استفاده شده برای کاشت مو از لحاظ ژنتیکی و بافتی تا حد خوبی نسبت به ریزش مقاوم‌اند؛ اما باز هم احتمال ایجاد طاسی‌های جدید وجود دارد.

در این بخش بازهم باید به مهارت و تجربه‌ی جراح اشاره کنیم. جراح خوب، علاوه بر این که از فولیکول‌های دائمی‌ برای کاشت استفاده می‌کند، برنامه‌ای برای آینده در نظر می‌گیرد. او با پیش‌بینی الگوی ریزش موی شما، برداشت و کاشت مو را به نحوی انجام می‌دهد که در صورت ریزش موهای کاشته شده در آینده، بتوان کاشت ترمیمی انجام داد. اگر گرافت‌ها بیش از اندازه برداشت شده باشند، دیگر جای جبرانی نمی‌ماند.

ریزش مو بعد از کاشت به شرایط و علت ریزش موی شما هم بستگی دارد. مثلاً برای شخصی که موهای خوبی دارد ولی به دلیل آسیب دچار طاسی شده است، این مسئله صادق نیست. نظر پزشک متخصص کاشت مو در این موارد بسیار حائز اهمیت است. پس قبل از کاشت مو در مورد آینده‌ی موهای خود از پزشک سوال کنید.

هزینه‌ی کاشت مو چقدر است؟

کیفیت کاشت مو در ایران بسیار بالا و هزینه‌های آن نسبت به سایر کشورها با اختلاف پایین‌تر است. موارد موثر بر هزینه‌ی کاشت مو و قیمت آن در سایر کشورها را در مقاله‌ی «هزینه کاشت مو» مفصل بررسی کرده‌ایم و در این جا به توضیحی اجمالی بسنده می‌کنیم.

هزینه‌ یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید قبل از کاشت مو در نظر بگیرید. به هر حال با یک عمل جراحی زیبایی مواجه هستید و قاعدتاً باید انتظار هزینه‌های بالا را داشته باشید. تعداد گرافت‌های مورد نیاز و روش کاشت مو از جمله مواردی هستند که بیشترین تاثیر را بر قیمت کاشت مو می‌گذارند. مسائل دیگر مانند هزینه‌های اقامت (اگر ساکن تهران نیستید) و هزینه‌های مراقبت‌های بعد از کاشت مو هم باید در نظر گرفت.

به طور کلی هزینه کاشت مو در کلینیک ایران بیوتی بین ۵ تا ۸ میلیون تومان است.

 کجا مو بکارم؟

انتخاب مرکز کاشت مو احتمالاً مهم‌ترین قدم بعد از تصمیم به کاشت مو است. قبل از کاشت مو حتماً موارد زیر را در مورد مرکز انتخابی بررسی کنید:

 • مهارت جراح را بسنجید. برای این کار می‌توانید از مرکز مورد نظر بخواهید تا نمونه کارهای مشابه با وضعیت شما را ارائه کنند.
 • امکانات و شرایط کلینیک را بررسی کنید. کلینیک‌های حرفه‌ای کاشت مو از تجهیزات به روز و تخصصی استفاده می‌کنند. کلینیک ایران بیوتی با ۱۹ دستگاه حرفه‌ای و تخصصی کاشت مو، یکی از مجهزترین کلینیک‌های ایران است.
 • کادر درمانی را بسنجید. مراحل مهم کاشت مو در مراکز معتبر توسط پزشک و باقی مراحل تحت نظارت مستقیم او انجام می‌شود. این کار به جهت افزایش سرعت کاشت مو و برای جلوگیری از آسیب دیدن فولیکول‌ها ضروری است. اما اگر در کلینیکی، مراحل مهم را پزشک متخصص انجام نمی‌دهد، به آن مرکز اعتماد نکنید. در کلینیک ایران بیوتی، تمامی مشاوره های تخصصی کاشت مو و ابرو و همچنین مراحل مهم جراحی با بهترین کیفیت و نظارت کامل انجام می‌شود.

در جلسه مشاوره قبل از کاشت مو چه می‌گذرد؟

تصمیم برای کاشت مو هم هیجان‌انگیز است (چون قرار است دوباره سر پرمویی داشته باشید) و هم کمی ترسناک (چون به هرحال کاشت مو یک عمل جراحی است). اما سعی کنید هردوی این‌ها را کنترل کنید، نترسید و بیش از حد هم هیجان‌زده نباشید تا بتوانید تصمیمات درستی بگیرید.

جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از کاشت مو یکی از قدم‌های مهم است. در این بخش می‌خواهیم ببینیم که قبل، حین و بعد از جلسه‌ی مشاوره باید چه کارهای انجام بدهید و چه اتفاقاتی در انتظار شماست. در وهله‌ی اول به نکات زیر توجه کنید:

 1. در جلسه‌ی مشاوره، در اولین قدم توضیحاتی مقدماتی در مورد کاشت مو، مراحل و موارد مهم آن به شما داده می‌شود. این توضیحات ممکن است از سوی تکنسین یا پزشک متخصص ارائه شوند. اگر امکان مراجعه‌ی حضوری برای شما فراهم نیست، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ی الکترونیکی ما استفاده کنید. تصاویری که برای ما ارسال می‌کنید، توسط پزشک بررسی و توضیحات لازم توسط تکنسین به شما ارائه می‌شود.
 2. در این جلسه باید فرمی را پر کنید که در آن در مورد سوابق پزشکی از شما سوال شده است. هدف این فرم بررسی مواردی است که شناسایی کاندیدای مناسب یا نامناسب کاشت مو تا حدی به آن‌ها وابسته است.
 3. در ملاقات با پزشک، ممکن است وضعیت موهای شما معاینه شود. همچنین پزشک اطلاعاتی در مورد شرایط موها، روش‌های مناسب، تعداد گرافت‌ها، آنچه باید انتظار داشته باشید و … را به شما ارائه می‌دهد.

در برخی از کلینیک‌های کاشت مو، تکنسین‌ها و اعضای کادر کلینیک که پزشک نیستند، جلسات مشاوره را برگزار می‌کنند. از این موارد برحذر باشید. این افراد ممکن است روپوش سفید به تن کرده و طوری وانمود کنند که انگار متخصص کاشت مو هستند. به همین جهت اگر نسبت به این قضیه مشکوک شدید، حتما از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • در مورد این که قرار است با چه کسی ملاقات کنید از منشی کلینیک سوال کنید. از او بپرسید که قرار است با پزشک ملاقات کنید یا تکنسین کاشت مو. توجه داشته باشید که تنها پزشک صلاحیت معاینه و ارائه‌ی توصیه‌های درمانی را دارد. وظیفه‌ی تکنسین‌ها در مراحل قبل از کاشت مو این است که مراحل و شرایط کاشت مو را با جزئیات بیشتری برای شما بازگو کنند که اتفاقاً بسیار هم به کمک شما می‌آید. اما معاینه، تشخیص و توصیه‌های درمانی باید توسط پزشک متخصص کاشت مو انجام شود.
 • توصیه‌های درمانی که از سوی تکنسین‌ها و افراد غیرمتخصص ارائه می‌شود را نپذیرید. این توصیه‌ها می‌تواند شامل روش مناسب کاشت مو برای شما، تعداد جلسات، تعداد گرافت‌ها و هزینه‌های مرتبط با عمل کاشت مو باشد. اگر این موارد توسط تکنسین بررسی و پیشنهاد می‌شود، به آن کلینیک اعتماد نکنید؛ چرا که تنها پزشک متخصص قادر به تعیین صحیح این موارد است. البته ممکن است پزشک اطلاعات مورد نیاز برای تعیین قیمت کاشت مو را تعیین و شما را برای قیمت گذاری به تکنسین ارجاع دهد که در این صورت مشکلی وجود ندارد.
 • وضعیت مالی خود را با تکنسین و افراد غیرمتخصص در میان نگذارید. در جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از کاشت مو، پزشک با بررسی تعداد گرافت‌های مورد نیاز و الگوی ریزش مو، بهترین برنامه و روش‌ کاشت مو برای شما را تعیین می‌کند. سپس این موارد را با شما در میان گذاشته و هزینه‌های مرتبط را با شما مرور می‌کند. هزینه‌های کاشت مو باید ثابت و ترجیحاً مصوب باشند. یعنی نباید به این بستگی داشته باشند که وضع مالی شما چگونه است. در صورت مشاهده‌ی چنین مواردی، به کلینیک کاشت مو اعتماد نکنید.
 • پزشک باید برنامه و روش کاشت مو را باید با توجه به شرایط شما تعیین کند. اگر پرداخت هزینه‌های تمام شده به روش پیشنهادی پزشک برای شما مقدور نیست، از او بپرسید که نتایج حاصله از روش‌های ارزان‌تر چقدر موثر خواهند بود و آیا اصلاً شدنی هست یا خیر.

در کلینیک تخصصی کاشت موی ایران بیوتی، تمامی مشاوره‌های تخصصی کاشت مو و ابرو توسط پزشک متخصص و با نظارت کامل او انجام می‌شود.

در جلسه مشاوره قبل از کاشت مو موارد زیر انجام می‌شود:

 • صحبت در مورد روش‌های کاشت مو و مراحل آن
 • بررسی سوابق پزشکی، بیماری‌ها و داروهای مصرفی شما
 • معاینه‌ی فیزیکی
 • بررسی و گفت‌وگو در مورد راهکارهای مناسب با شرایط شما
 • تخمین تعداد گرافت‌ها و تعداد جلسات کاشت مو برای رسیدن به نتایج مورد نظر شما
 • مرور هزینه‌های و عوامل موثر بر آن‌ها

گاهی اوقات شلوغی کلینیک به پزشک مجال جلسه‌های مشاوره‌ی طولانی را نمی‌دهد. در این صورت بعد از بررسی موارد تخصصی و مهم، پاره‌ای از توضیحات را از پرستار یا تکنسین متخصص کاشت مو دریافت خواهید کرد. این کار مزیت‌هایی هم دارد، از این جهت که وقت این افراد آزادتر است و می‌توانند با آرامش به تمامی سوالات شما پاسخ داده و توضیحات مهم را به شما منتقل کنند. با این حال هیچ‌چیز جای توصیه‌های مستقیم پزشک را نمی‌گیرد. اگر جلسه‌ی مشاوره کوتاه‌تر از حد استاندارد بود و فرصت کافی برای صحبت با پزشک نداشتید، به کلینیک مورد نظر اعتماد نکنید.

باید ها و نباید های کاشت مو

موفقیت کاشت مو فقط به مهارت جراح وابسته نیست. بهترین کلینیک کاشت مو علاوه بر جراحان ماهر، کادر درمانی مجرب و متخصصی در اختیار دارد. جلسات کاشت مو طولانی و دشوار اند. معمولاً بین ۳ تا ۶ نفر در اتاق جراحی حضور داشته و مدام در حال کار هستند. بخش‌های از مراحل برداشت، آماده‌سازی و کاشت مو توسط اعضای تیم درمانی صورت می‌گیرد؛ پس مهارت و تجربه‌ی کادر درمانی به اندازه‌ی پزشک اهمیت دارد.

بایدها و نبایدهای قبل از کاشت مو

بایدها و نبایدهای قبل از کاشت مو بسته به شرایط و وضعیت شما ممکن است متفاوت باشد. پزشک متخصص این موارد را به طور کامل برای شما شرح می‌دهد. در ادامه مواردی را مطرح کردیم که در صورت نیاز می‌توانید در جلسه‌ی مشاوره از پزشک بپرسید و اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها کسب کنید.

نباید: مصرف دخانیات و الکل ممنوع

در دخانیات (سیگار، قلیان، پیپ، سیگارهای الکترونیک و …) ماده‌ای به نام نیکوتین و مواد شیمیایی دیگری وجود دارد که بر گردش خون شما تاثیر می‌گذارند. این موارد می‌توانند باعث افزایش خونریزی یا کاهش خونرسانی به فولیکول‌های کاشته شده شوند. به همین جهت تا یک ماه قبل از کاشت مو از مصرف دخانیات اکیداً خودداری فرمایید.

مصرف مشروبات الکلی هم باعث افزایش خونریزی و کاهش توان انعقاد خون در بدن می‌شود. همچنین اتانول با کاهش اثر مواد بی‌حسی باعث می‌شود که در زمان جراحی درد احساس کنید. حداقل تا یک هفته پیش از کاشت مو از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

نباید: مصرف آسپرین و داروهای رقیق‌کننده‌ی خون

اگر از داروهای رقیق‌کننده یا ضد انعقادی استفاده می‌کنید، باید ۱۰ روز قبل از کاشت مو مصرف آن‌ها را متوقف کنید. این قانون در مورد مصرف آسپرین هم صادق بوده و نباید ۱۰ روز پیش از کاشت مو آسپرین مصرف کرده باشید. در مورد قطع مصرف داروهای ضدانعقادی باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

باید: وضعیت سلامت عمومی خود را بررسی کنید

قبل از کاشت مو باید سلامت عمومی شما بررسی شود. اگر از بیماری‌های مختلف (خفیف یا حاد) رنج می‌برید، حتماً به پزشک اطلاع دهید. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً باید در جلسه مشاوره مطرح کنید. مصرف داروهایی مانند مسکن‌ها، داروهای ضد انعقادی، داروهای ضد ریزش، خواب‌آورها، آنتی‌هیستامین‌ها، مکمل‌های ویتامینی، مکمل‌های غذایی، داروهای گیاهی و تمام موارد مشابه دیگر باید به دقت بررسی شوند. اگر به صورت مداوم دمنوش یا عرقیجات خاصی مصرف می‌کنید، آن‌ها را نیز فراموش نکنید و به پزشک بگویید.

برای تایید وضعیت سلامت عمومی معمولاً از آزمایش خون استفاده می‌شود. این آزمایش را باید ناشتا بدهید و شامل موارد زیر است:

 • CBC: شمارش کامل سلول‌های خونی – نشان‌دهنده‌ی وضعیت کم‌خونی، تعداد و شرایط گلبول‌های قرمز و وضعیت سیستم ایمنی بدن
 • FBS: میزان قند خون ناشتا – برای بررسی دیابت
 • PTT: تست انقعاد خون – برای بررسی اختلالات انعقادی
 • HBS Ag: تست آلودگی به ویروس هپاتیت B
 • HCV Ab: تست آلودگی به ویروس هپاتیت C
 • HIV Ab: تست آلودگی به ویروس HIV و تشخیص ایدز

باید: آنتی‌بیوتیک تجویز شده را مصرف کنید

معمولاً برای متقاضیان کاشت مو به جهت پیشگیری از هر نوع عفونت، آنتی‌بیوتیکی تجویز می‌شود که باید روز قبل از کاشت مو یا پیش از مراجعه به کلینیک مصرف شود. این مورد را فراموش نکنید.

باید: سر خود را بشویید

در روزی که قرار است برای کاشت مو مراجعه کنید، موهای سر خود را به خوبی بشویید. از مصرف مواد حالت دهنده مانند تافت، اسپری، ژل و مواردی از این دست خودداری کنید.

باید: لباس راحت به تن کنید

در روز مراجعه به کلینیک، لباس‌هایی گشاد و راحت به تن کنید که بتوانید به راحتی از تن خود در بیاورید.

باید: از پزشک سوال کنید

سعی کنید تمامی موارد گفته شده را با پزشک مرور کنید. این که چه داروهایی را باید مصرف و چه داروهایی را نباید مصرف کنید، در روز جراحی باید چه وعده‌ی غذایی را بخورید و چه زمانی باید در کلینیک حاضر باشید. حتماً مواردی مانند روند جراحی، مراحل، تعداد گرافت‌ها و روش کاشت مو را هم بار دیگر با پزشک مرور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *