تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
علت شوره سر بعد از کاشت مو

علت و نحوه درمان شوره سر بعد از کاشت مو

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

کاشت مو معمولا درصد رضایت با کمترین میزان عوارض را به همراه دارد، با این حال در بسیاری از موارد، افراد از علائمی شکایت می کنند که چندان برایشان خوشایند نیست و ترس از بین رفتن نتایج می تواند آن ها را آزار بدهد. اما نکته مهمی که در خصوص عوارض کاشت مو باید به آن اشاره کنیم این است که مواردی که با عنوان عوارض عنوان می شوند، در واقع بخشی از روند ترمیم و بهبودی هستند که نگرانی را ایجاد نمی کنند و با رعایت نکات و مراقبت های گفته شده توسط پزشک کنترل می شوند.

شوره سر از جمله مواردی است که بسیاری از افراد بعد از کاشت مو با آن روبرو می شوند و نگران بروز آن می شوند. اما در صورت مشاهده شوره بعد از جراحی، دچار استرس نشوید و مراقبت های گفته شده را هم چنان ادامه بدهید تا برطرف شود. اما توجه داشته باشید که ادامه دار شدن شوره سر باید به پرشک اطلاع داده شود.

آیا شوره سر بعد از کاشت مو خطرناک است؟

شوره سر به دو صورت بعد از جراحی، ظاهر می شود:

 • شوره های خشک، که عمدتا در افرادی که موهای خشکی دارند، دیده می شود که این شوره ها به راحتی از پوست سر جدا می شوند.
 • شوره های چرب، که به پوست سر می چسبند و می توانند باعث ریزش مو شوند.

معمولا شوره سر طی یک ماه اول جراحی ظاهر می شود و تاثیر منفی و عوارضی را بر روی نتایج جراحی به همراه نخواهد داشت، اما شوره هایی که بعد از ماه اول ظاهر می شوند، کمی جای بحث دارند و باید به آن ها اهمیت داده شود، چرا که عدم درمان مناسب می تواند بر نتایج جراحی تاثیر بگذارد. پس در کل نمی توان گفت که شوره سر بعد از کاشت مو خطرناک است، اما بهتر است که کنترل شود.

علت شوره سر بعد از کاشت مو

در بیشتر موارد دلیل بروز شوره، خشکی مو و پوست سر است و افرادی که پوست سر خود را مرطوب نگه نمی دارند، بیشتر با این مورد روبرو خواهند شد. برای این که به علت بروز شوره بعد از جراحی برسیم، بهتر است توضیح مختصری در خصوص مراحل این روش جراحی بدهیم. در کاشت مو، فولیکول ها از قسمت های متراکم مو (ناحیه اهدایی) گرفته و به قسمت خالی از مو یا کم حجم مو (ناحیه گیرنده) پیوند زده می شوند که انجام این مراحل از طریق ایجاد برش و سوراخ بر روی هر دو ناحیه امکان پذیر می باشد. پس:

1) بعد از جراحی، مایعات زرد رنگی در این سوراخ ها و برش ها تشکیل می شود که حاوی مایعات و سلول های مرده هستند و خارج شدن این مایع می تواند یکی از دلایل بروز شوره سر باشد، به خصوص در روش FUE که برداشت فولیکولار (برداشت هر واحد فولیکول به صورت تکی) را داریم و سوراخ های بیشتری زده می شود، این حالت می تواند بیشتر هم باشد.

2) برداشت و کاشت گرافت ها با ایجاد زخم همراه است و زخم هم موجب خونریزی شده و بعد از مدتی، خشک می شود. همین روند خشک شدن خون می تواند با تشکیل دلمه و در نهایت شوره سر همراه باشد.

شوره سر بعد از کاشت مو

راهکارهای رفع شوره سر بعد از کاشت مو

هدف از رعایت مراقبت های بعد از جراحی، پیشگیری از هرگونه عارضه احتمالی می باشد. شوره سر بعد از کاشت مو خود به خود و بدون هیچ اقدامی برطرف نمی شود، اما به راحتی قابل کنترل است.  از آن جایی که شوره می تواند باعث بروز خارش و یا دیگر ناراحتی های پوست سر شود، مهم ترین راهکارهایی که به رفع و کنترل شوره سر کمک می کنند را شرح داده ایم :

 • استفاده از شامپوی مناسب بعد از کاشت مو : یکی از مهم ترین مراقبت های دوره نقاهت، شستن موها بعد از کاشت مو است که حتما باید با استفاده از شامپوهای مخصوصی که فاقد مواد شیمیایی هستند، انجام شود. هنگام شستن موها توجه داشته باشید که از کشیده شدن ناخن بر روی گرافت ها یا دلمه ها خودداری شود، چرا که احتمال ریزش مو افزایش خواهد یافت.
 • خودداری از خاراندن یا کندن دلمه های بعد از کاشت مو : تقریبا هفت تا ده روز زمان می برد تا گرافت ها در جای خود ثابت شوند و در این مدت، این دلمه ها و پوسته ها هستند که کمک می کنند گرافت ها در جای جدید باقی بماند. کندن یا خاراندن دلمه ها و پوسته ها می تواند باعث خونریزش شود که همان طور که اشاره کردیم، خشک شدن خون نیز می تواند یکی از دلایل بروز شوره باشد.
 • ماساژ ملایم سر : شما می توانید پوست سر را به آرامی و با استفاده از روغن های طبیعی ماساژ بدهید تا جلوی خشک شدن پوست و تشکیل شوره گرفته شود. توجه داشته باشید که شستن را حتما با نوک انگشتان انجام دهید و ناخن ها نباید کوچک ترین تماسی با گرافت ها داشته باشند.
 • تا حد امکان از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید یا رفتن به محیط های گرم مانند سونا و جکوزی باید خودداری شود.
 • هنگام خوابیدن و استراحت حتما یک تا دو بالشت زیر سر قرار بگیرد تا کمترین میزان تماس با گرافت ها ایجاد شود.
 • از وارد آمدن هر گونه ضربه ای به پوست سر و گرافت ها باید خودداری شود.
 • از انجام فعالیت های شدید بدنی که با تعریق همراه هستند، باید خوداری شود چرا که تعریق خود می تواند یکی از عوامل تشدید کننده شوره سر باشد.

عوارض شوره سر بعد از کاشت مو

در صورتی که نسبت به کنترل شوره سر اقدامی صورت نگیرد و ادامه دار شود، شاهد بروز عوارض زیر خواهیم بود:

 • خشکی پوست سر که می تواند با خارش و التهاب پوست و عوارض بعدی همراه باشد.
 • ایجاد جوش بعد از کاشت مو که منافذ موجود روی پوست سر بسته می شوند و ممکن است به گرافت ها آسیب وارد شود.
 • ریزش مو که زمانی که میزان خشکی پوست سر زیاد شود و فرد غیر اداری سر خود را بخاراند، احتمال کنده شدن گرافت ها و ریزش مو وجود خواهد داشت.
 • عفونت چشم که ممکن است چشم ها توسط شوره ها آلوده شوند.
تاریخ انتشار : 1401-12-11
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو