تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
شامپوی مناسب بعد از کاشت مو

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

ریزش مو یکی از مشکلات شایع در خانم ها و آقایان است که می تواند زمینه ارثی و ژنتیکی داشته باشد و یا در اثر ابتلا به بیماری ها، مصرف داروی خاص یا مشکلات هورمونی ایجاد شود که در هر صورت بر زیبایی ظاهری افراد تاثیر می گذارد و سطح اعتماد به نفس را پایین می آورد. اگر روش های مختلف درمانی و مصرف دارو را امتحان کرده اید و نتیجه ای حاصل نشده، وقت آن رسیده که با روش دائمی به نام کاشت مو آشنا شوید.

کاشت مو یکی از روش های زیبایی است که در آن، فولیکول های مو از نواحی پر پشت سر گرفته و به نواحی خالی از مو پیوند زده می شوند و موفق آمیز بودن نتایج آن تا حد بسیاری به رعایت مراقبت های بعد از آن بستگی دارد و به همین خاطر، در این مقاله قصد داریم به بررسی شامپوی مناسب بعد از کاشت مو که یکی از نکات مهم شستشوی موها بعد از کاشت است بپردازیم.

شستشوی موها بعد از کاشت مو

یکی از مراقبت های مهم بعد از کاشت مو مربوط می شود به شستشوی موها در این دوران و این نکته را باید در نظر داشته باشید که تا سه روز از شستن موها باید خودداری شود و فولیکول ها به هیچ عنوان نباید خیس شوند. بعد از سه روز که اجازه شستن موها را دارید. البته شما نمی توانید موها را زیر دوش و با فشار زیاد آب بشویید و این کار باید با استفاده از اسفنج آغشته به شامپو انجام شود، به گونه ای که چند ضربه بسیار آرام به سر زده شود و بعد از آن کف و شامپو آبکشی شود. اما بعد از گذشت سه هفته از کاشت مو می توانید موها را همانند روال قبل بشویید.

آن دسته از افرادی که موهای معمولی دارند، می توانند موهای خود را یک روز در میان با شامپوی مخصوص بشویند. افراد با موهای چرب هر روز و به آرامی باید موها را بشویند و افرادی که موهای خشکی دارند، بهتر است هر دو روز یک بار موها را با استفاده از شامپوی مخصوص موهای خشک که البته حاوی نرم کننده نیز می باشد، بشویند. در خصوص استفاده از نرم کننده نیز باید بگوییم که استفاده از آن بلامانع است، اما سعی کنید روی کف سر زده نشود تا مجبور شوید برای شستن آن، به سر خود فشار آورید.

وارد آمدن آسیب به فولیکول ها یا کنده شدن آن ها هنگام شستشوی موها می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته است. درست است که تشکیل دلمه ها و پوسته ها می تواند آزار دهنده باشد و علائمی مانند خارش را ایجاد کند، اما این را بدانید که فولیکول ها از طریق همین دلمه ها در جای خود ثابت می شوند و کنده شدن آن ها می تواند مساوی با کنده شدن گرافت ها و از بین رفتن نتایج جراحی باشد. اما حالا موهای کاشته شده باید با چه شاموپی شسته شوند؟

شستن موها بعد از پیوند مو

شامپو مناسب بعد از کاشت مو چیست؟

کلیه شامپوهایی که در بازار موجود هستند، همگی دارای ترکیبات شیمیایی هستند که حتی در شرایط عادی و طبیعی هم برای مو مضر هستند. حال از آن جایی که گرافت ها و فولیکول های کاشته شده بعد از کاشت مو در حساس ترین و ضعیف ترین مرحله هستند و هر گونه آسیبی می تواند باعث ریزش یا کنده شدن آن ها شود، بحث استفاده از شامپوی مناسب اهمیت پیدا می کند. به همین خاطر، شامپویی باید انتخاب شود که PH پایین تری دارد و فاقد مواد و ترکیبات شیمیایی است.

بعد از کاشت مو، پزشک به شما توصیه می کند که برای شستن موهای خود از شامپو بچه استفاده کنید و به هیچ عنوان سراغ شامپوهایی که در منزل دارید، نروید. با این حال، پزشک هنگام انتخاب نوع شامپو باید مواردی از قبیل مقدار چرب بودن موی سر، میزان شوره سر و ترکیبات و آنتی اکسیدان های شامپو را نیز در نظر بگیرد. توجه داشته باشید که استفاده از یک شامپوی مناسب می تواند حتی به تسریع روند بهبودی نیز کمک کند.

ترکیبات شامپوی مناسب کاشت مو

منظور از شامپوی مناسب بعد از کاشت مو، شامپویی است که از میزان التهاب و ورم موجود کم کند، به همین خاطر است که گفته می شود شامپو بعد از کاشت باید فاقد هر گونه ماده شیمیایی و مضر باشد. از جمله ترکیباتی که در شامپو مورد استفاده بعد از کاشت باید جستجو کنید، عبارت است از:

  • بیوتین و نیاسین. ویتامین های خانواده B که روند نرمیم زخم ها را بهبود می بخشند و می توانند تا حد زیادی جلوی ریزش مو را بگبرند.
  • آنتی بیوتیک ها و کتوکونازول. برخی شامپوهای مناسب تجویز شده بعد از کاشت مو حاوی آنتی بیوتیک هستند که خاصیت ضد قارچی دارند و جلوی بروز عفونت را می گیرند.
  • آرژنین، تورین و سیستئین. آمینواسیدهایی که تامین کننده پروتئین مورد نیاز برای رشد مو هستند و به تقویت و رشد بهتر موها کمک می کنند.
  • کافئین و پپتیدهای مس. ترکیباتی که می توانند ریشه مو را تقویت کنند و میزان ریزش را کاهش دهند.

مدت زمان استفاده از شامپو بچه

بسیاری از مراجعه کنندگان این سوال برای شان پیش می آید که تا چه زمان باید موها را با شامپو بچه شست؟ در پاسخ باید بگوییم که شما تقریبا تا یک ماه بعد از کاشت مو، باید هنگام شستشوی موها از شامپوهای مناسب و مخصوص استفاده کنید. البته نکته بسیار مهم این است که طول دوره نقاهت و ترمیم در هر فردی متفاوت است و ممکن است روند ثابت شدن فولکیول های کاشته شده در برخی افراد بیشتر باشد، از این رو پزشک با بررسی شرایط بدنی شما و هم چنین وضعیت فولیکول ها، تعیین می کند که تا چه زمان باید از شامپوی مخصوص استفاده شود.

بهترین شامپوی مناسب کاشت مو

آیا استفاده از شامپوی مناسب کاشت مو می تواند جلوی ریزش موها را بگیرد؟

در واقع، هیچ شامپویی نمی تواند جلوی ریزش موها را بگیرد و تنها ممکن است برخی شامپوها حاوی ترکیباتی باشند که بتوانند میزان ریزش را کمتر کنند. آن چه که اهمیت دارد این است که در ابتدا باید علت ریزش موها مشخص شود، چرا که ریزش موی ناشی از مشکلات هورمونی یا مصرف دارو می تواند با تجویزهای پزشکی صحیح کنترل شود.

چند ماه بعد از کاشت مو، ریزش موها اتفاق می افتد که کاملا طبیعی است و در واقع، جزئی از روند ترمیم و بهبودی است که باید طی شود و شما کاری از دست تان برنمی آید. اما در خصوص ریزش موها در آینده  استفاده از شامپوی مناسب و تقویت موها بعد از کاشت مو می تواند احتمال بروز ریزش مو را تا حد زیادی کاهش دهد. در واقع توصیه ما این است که وسواس چندانی در خصوص تهیه شامپو بعد از کاشت مو نداشته باشید، چرا که موها با شامپو بچه به خوبی تمیز می شوند. تمرکز خود را بیشتر روی مراقبت از گرافت ها قرار دهید تا روند ترمیم سریع تر طی شود و بتوانید موها را با خیال راحت همانند روال قبل بشویید.

تاریخ انتشار : 1401-11-26
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو