تهران، صادقیه
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳

کاشت مو به روش FUE | مراحل، مزایا، عوارض و هزینه

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : روش های کاشت مو

شاید با شنیدن واژه کاشت مو و تصوری که عموم از جراحی و خونریزی دارند از تصمیم خود منصرف شوید، اما کاشت مو به روش FUE برای افرادی که از جراحی فراری هستند روش مناسبی است. روش کاشت موی FUE، غیرجراحی و حداقل تهاجمی بوده که با درد و خونریزی جزئی، در تکمیل روش‌­های قدیمی‌­تر مثل FUT به‌­وجود آمده است. FUE باتوجه به مزایایی که نسبت به دیگر روش‌­های جراحی دارد مورد پسند بسیاری از متقاضیان کاشت مو است.

اگر شماهم دنبال راهی حداقل تهاجمی با نتیجه طبیعی و دائمی برای رفع طاسی و بالا بردن تراکم موهای خود هستید، تا پایان همراه ما باشید تا هرآنچه که در مورد این تکنیک لازم است بدانید.

کاشت مو به روش FUE چیست ؟

روش FUE یا به اختصار از واژگان Follicular Unit Extraction تشکیل شده است. همانطور که از نام روش پیداست، اساس کار به­‌صورت جداسازی فولیکول­‌ها و پیوند زدن آن­ها به نقطه دیگر است. واحدهای فولیکولی گرافت نام دارند و شامل یک الی پنج فولیکول مو هستند.

گرافت‌­ها به­‌طور جداگانه، دانه‌­ای و بدون جراحی توسط یک هولدر دستی از بانک مو استخراج می­‌شوند.سپس هر گرافت در محل طاس یا کم پشت کاشته می‌­شود. ابزاری که پزشک برای کاشت استفاده می‌­کند، پانچ و پنس هستند. پانچ­، گرد و همراه سری با اندازه‌­های متفاوت است که باتوجه به نیاز کاندید انتخاب می­‌شود. بانک مو شامل نواحی پشت سر و موهای کناری است. موهای این نواحی کد ژنتیکی طاسی ندارند و دچار ریزش نمی­‌شوند.

کاربرد روش FUE محدود به کاشت موی سر نبوده و برای کاشت ابرو، ریش و سبیل نیز مورد استفاده است. این روش برای افرادی با طاسی متوسط تا خفیف بسیار کاربردی است. برای بهره­‌مندی از این روش می­‌بایست بانک مو با تراکم بالا داشته باشید در غیراین‌صورت، استفاده از این روش برای شما چندان مناسب نیست. تصمیم گیری برای انتخاب روش کاشت برعهده پزشک متخصص می‌­باشد که بعد از معاینه و بررسی بانک مو کاندید، یک روش یا روش ترکیبی را پیشنهاد می‌­دهد.

منظور از کاشت مو به روش ترکیبی این است که پزشک می‌­تواند در مواجهه با طاسی شدید از هر دو روش FIT و FUT به­طور ترکیبی استفاده کند. ابتدا با روش FUT حجم زیادی از موهای ریخته شده را پوشش داده و با به­‌کارگیری روش FUE تراکم آن را بیشتر کند. امروزه م ی­توان با کمک گرفتن از روش کاشت FUE تا حدود 7000 تار مو در روز استخراج کرد.

مراحل کاشت مو به روش FUE

کاندید مناسب

در صورتی که پزشک تشخیص دهد، شما بانک موی متراکم و مناسبی داشته و دارای یکی از شرایط زیر هستید، می‌­توانید از مزایای بی نظیر روش FUE بهره مند شوید.

 • طاسی خفیف تا متوسط دارید یا با طاسی در جلوی سر، تاج سر و شقیقه‌­ها مواجه هستید.
 • تحت تاثیر ژنتیک و مشکلات هورمونی مبتلا به ریزش مو یا الگوی مردانه و زنانه یا آلوپسی آندروژنی هستید.
 • پوست سرتان خاصیت کشسانی زیادی ندارد. افرادی که پوست سر آنها خاصیت کشسانی ندارد، نمی­‌توانند پوست سرشان را بخیه کنند و کاندید مناسبی برای روش FUT نیستند.
 • اگر جراحی با روش FUT ترس دارید و مایل به تجربه درد و خونریزی روش FUT نیستید.

اگر یکی از شرایط زیر را دارا می باشید کاندید مناسبی برای روش FUE نمی باشید:

 • مبتلا به DUPA (ریزش موی منتشر بدون الگو) همراه با بانک مو کم پشت،
 • ریزش موی سکه ای دارید.
 • مبتلا به تریکوتیلومانیا (وسواس کندن موها) هستید.
 • اگر ریزش موهایتان قطع نشده و همچنان ریزش مو دارید.
 • سن شما کمتر از ۲۵ سال است.

مزایا و معایب

 • قابل استفاده برای کاشت سبیل، ریش و ابرو،
 • قابل استفاده برای طاسی خفیف مو،
 • هیچ‌گونه بخیه و اسکاری در ناحیه اهداکننده باقی نمی‌­گذارد.
 • FUE کم تهاجمی بوده و دوره بازیابی بیمار سریع ­تر و آسان‌­تر است.
 • حدود 1500 الی 2500 گرافت مو در یک جلسه ۶ الی ۸ ساعته قابل برداشت است.
 • روش‌­های جدیدتر از کیفیت بالاتری برخوردارند. تراکم طبیعی‌­تر و خط­ رویش موی بهتر ار ویژگی­‌های این روش است.

با اینکه روش FUE یکی از کم دردسرترین و کم عارضه ترین روش‌­های کاشت مو است، اما معایبی جزئی در مورد FUE وجود دارد که بهتر است از آن­ها مطلع باشید.

 • طاسی­‌های وسیع را پوشش نمی­‌دهد.
 • هزینه بالاتری نسبت به روش FUT دارد.
 • تعداد گرافت­‌های قابل پیوند در این روش از کاشت FUT و ترکیبی کمتر بوده لذا سرعت این روش پایین‌­تر است.
 • کیفیت گرافت‌­ها در روش FUE پایین تر بوده و احتمال آسیب دیدگی و از بین رفتن گرافت ها در این روش بالاتر از FUT است. زیرا در این روش برداشت گرافت‌­ها مستقیم از پوست سر است اما برداست گرافت در روش FUT در زیر میکروسکوپ و بادقت بالاتری صورت می­ گیرد. همان طور که واضح است برداشت گرافت ­ها به­ صورت مستقیم از پوست سر زمان بیشتری می­ برد و هرچه فرد موی بیشتری از داده باشد، ممکن است جلسه کاشت تا دو جلسه به طول انجامد. هرچند تلاش­‌ها براین است که در یک جلسه پایان یابد.

مراحل کاشت مو

مراحل کاشت مو به روش FUE شامل برداشت گرافت­‌ها از بانک مو، نگهداری گرافت‌­ها تا زمان کاشت و کاشت گرافت­‌ها در محل­ تعیین شده می باشد. این مراحل را به‌صورت جزئی و دقیق تر برای شما شرح داده ایم :

جلسه مشاوره

پزشک پیش از هر اقدامی برای انجام کاشت مو به بررسی وضعیت جسمانی کاندید کاشت می­‌پردازد. در جلسه مشاوره سعی براین است تا مشخص شود که آیا اصلا شما کاندید مناسب کاشت مو هستید و از این روش نتیجه می­‌گیرید یا خیر. همچنین بررسی بانک مو و وسعت طاسی نیز در این جلسه انجام می شود.

مطلع کردن پزشک از سابقه هرگونه بیماری زمینه ای و داروهایی که مصرف می­کنید بخشی از مشاوره است. همچنین شما موظف هستید تا آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید تا تصمیم­‌گیری در مورد آمادگی جسمانی شما برای پذیرش کاشت مو و بی‌­خطر بودن کاشت برای شما قطعی  شود.

بررسی پوست سر به­‌عنوان یکی از مهم­ترین بخش­‌های مشاوره است. برخی افراد پوست سرشان ظرفیت پذیرش گرافت ها را ندارد و به همین سادگی کاشت مو کاندید با شکست مواجه می‌­شود. در نظر گرفتن عواملی مثل سن مناسب کاشت مو، وضعیت گرافت­‌ها، علت و الگوی ریزش مو، اهمیت بالایی در تصمیم­‌گیری تعیین نوع روش و نتیجه نهایی کاشت مو دارد.

مشاوره کاشت مو

عکس­‌برداری و طراحی خط رویش مو

عکس‌­برداری و نگهداری عکس‌­ها در پرونده کاندید کاشت مو این امکان را فراهم می­‌کند تا نتیجه پس از کاشت مو و پیش از آن باهم قابل مقایسه باشند. همچنین از عکس‌­ها برای تعیین خط رویش نیز استفاده می‌­شود. پزشک پس از بررسی کامل بانک مو و مناطق پذیرنده و با تکیه بر تجربه و دانش خود، به کمک یک مارکر طرح اولیه را می­‌کشد و محدوده ناحیه اهداکننده و محل کاشت را تعیین می­‌کند. در این قسمت تراشیدن موهای سر کاندید برای دید بهتر پزشک و جلوگیری از عفونت­های احتمالی توصیه می‌­شود.

تزریق بی حسی و آغاز برداشت گرافت ها

در این مرحله لازم است تا برای جلوگیری از درد کاندید حین برداشت و کاشت گرافت، از بی­‌حسی­ موضعی در ناحیه پوست سر استفاده شود. مواد تزریق شده به سرعت عمل کرده و احتیاج به صرف زمان زیادی برای مشاهده اثر بی­‌حسی نیست.

ابزاری که برای استخراج گرافت­‌ها به کار می­‌رود، پانچ نام دارد. پانچ لبه­‌های تیزی دارد و اندازه قسمت استوانه آن بسته به ضخامت موی کاندید و نوع گرافت، بین 0.75 الی 0.90 میلی‌متر قابل تغییر است. انجام این مرحله توسط تیم پزشکی متبحر و به کارگیری وسایل استریل بسیار مهم است.

پس از اینکه پزشک واحدهای فولیکولی یا همان گرافت‌­ها را با ایجاد برش‌­های 1میلی متری از پوست سر جدا کرد، نوبت به خارج کردن آن­ها می‌­رسد. این کار توسط انبرک یا پنس انجام می‌­شود. برداشت گرافت­‌ها طوری صورت می­‌گیرد که کمترین میزان جراحت و زخم را برجای گذارد. در هر جلسه حدود 1500 الی 2500 واحد فولیکولی برداشت می­‌شود و از آن­جا که در هر واحد حدود 1 الی 5 تار مو قرار دارد، تعداد تار موی استخراج شده حدودا بین 4000 الی 8000 تار مو است.

حین برداشت گرافت­‌ها دستگاه شمارنده در کنار پزشک قرار دارد تا با مطلع ساختن پزشک از تعداد گرافت‌­ها و تعداد حدودی تار مو، میزان مورد نیاز گرافت استخراج شود. اگرچه در روش FUE برش­ های 1 میلی­متری ایجاد می­ شود و انتظار می­رود که فرد درد، خونریزی و اسکار را تجربه کند، اما درد جزئی در ناحیه بانک مو به سادگی با مسکن­ های معمولی قابل درمان بوده و تنها حدود اندکی خون از قسمت­‌های برش خارج می‌­شود.

جای برش‌ها به سرعت بهبود یافته و نگرانی‌ خاصی از بابت تشکیل اسکار وجود ندارد. با برداشت گرافت­‌ها از بانک دیگر مویی در آن نقطه از بانک رشد نخواهد کرد. بنابراین پزشک باید دقت کافی را به خرج دهد و گرافت­ها را از نزدیک هم برداشت نکند و پراکندگی برداشت گرافت را رعایت کند تا بانک مو جلوه بدی پیدا نکند و احتمال ایجاد اسکار بالا نرود.

تزریق بی حسی و آغاز برداشت گرافت ها

نگهداری و کاشت گرافت ها

گرافت‌­های استخراج شده در مرحله قبل را نمی‌­توان مستقیما و به سرعت در محل کاشت تعیین شده قرار داد. پس از استخراج گرافت­‌ها لازم است تا آن­ها را در ظروفی مخصوص حاوی موادی خاص قرار داد تا گرافت­‌ها تقویت شوند و هیدراته بمانند. نگهداری گرافت­‌ها در ظروف مخصوص به منظور حفظ سلامت گرافت‌­ها در خارج از بدن تا زمان کاشت صورت می­‌گیرد. همچنین لازم است تا گرافت­‌ها را در دمای ایده‌­آل قرار گیرند.

به­‌منظور بالاتر بردن کیفیت گرافت­‌ها، می­‌توان آن‌­ها را با عینک ذره­‌بینی و نور LED بررسی کرد و قسمت­‌هایی مثل پوست و چربی اضافی را جداسازی کرد. سپس گرافت‌­ها روی یک صفحه کاغذی مرتب چیده می­‌شوند تا پزشک حین کاشت، گرافت­‌ها را به راحتی بردارد.

پس از سپری کردن مراحل قل قبل و استراحتی حدود 30 دقیقه‌ای برای کاندید، نوبت به کاشت گرافت­‌ها می­‌رسد. طرح خط رویش موها در این مرحله بسیار مهم و کاربردی است. تیم پزشکی در این مرحله با در نظر گرفتن طرحی که از پیش کشیده شده گرافت‌­ها را در محل کاشت قرار می‌­دهند. توجه به عمق، جهت رشد و خمیدگی رو به پایین یا بالا به جلوه هرچه طبیعی‌­تر موهای کاشته شده کمک می­‌کند.

نگهداری و کاشت گرافت ها

توصیه­ و مراقبت­‌ها

 • اگر داروی خاصی مصرف می‌­کنید یا بیماری زمنیه ای دارید پزشک را در جریان بگذارید.
 • از یک تا دو هفته پیش از کاشت از مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید.
 • از چند روز پیش از کاشت از غذاهای چرب و شور استفاده نکنید و روز عمل صبحانه یا نهار سبک میل کنید.
 • درصورتی که در گذشته کاشت مو انجام داده­‌اید یا داروهای درمان ریزش و تقویت مو مصرف کرده‌­اید، پزشک خود را مطلع سازید.
 • در صورتی که موهای سرتان سفید است، می­‌توانید 2 الی 3 روز پیش از کاشت آن­ها را رنگ کنید. اما توجه داشته باشید که مواد رنگی به‌­طور کامل از سطح موهای­تان پاک شود.
 • رعایت و انجام تمام دستورالعمل­های نحوه شستشو و مراقبت از موها در روزهای ابتدایی را فراموش نکنید.
 • قرار دادن سر بالاتر از بدن به منظور جلوگیری از آسیب به گرافت­‌ها هنگام خواب ضروری است.
 • استفاده از کلاه و انجام فعالیت‌­های بدنی سنگین تا ۴۵ روز بعد از کاشت مو ممنوع است.
 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده را در اولویت کارهای روزمره خود قرار دهید.
 • اگر از قسمت برداشت یا کاشت گرافت­‌ها ترشحات غیرعادی خارج شد و نشانی از عفونت پدید آمد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض روش FUE

 • امکان بروز عفونت، سردرد و سرگیجه،
 • احساس درد خفیف،
 • حساسیت به ماده بی­‌حسی،
 • بروز کبودی و التهاب،
 • ایجاد دلمه و شوره بعد از کاشت،
 • فولیکولیت و جوش،
 • خارش سر،
 • تورم پیشانی و اطراف چشم.

نمونه کاشت موی طبیعی

هزینه کاشت مو به روش FUE چقدر است ؟

تعیین هزینه کاشت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به­ طور کلی هزینه این روش نسبت به روش کاشت FUT کمی بالاتر و نسبت به روش­‌های جدیدتر کاشت مثل Micro FIT پایین‌­تر است. البته باید در نظر داشت اگرچه این روش کمی گران­تر است اما نتایج طبیعی و عالی به همراه دارد. عوامل موثر در هزینه کاشت موبه شرح زیر است:

 • مقدار گرافت برداشت شده،
 • تبحر تیم پزشکی و دستمزد تعیین شده،
 • وسعت محل خالی از مو،

کاشت مو به روش FUE در کلینیک ایران بیوتی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. شما عزیزان می توانید برای دریافت وقت مشاوره و رزرو کاشت موی خود با مشاورین ما در تماس باشید :

 • خط ویژه : ۲۲۰۰۳۲۳۳ – ۰۲۱
 • مشاور ؛ ۴۰۰۲  ۹۴۰  ۰۹۱۲
تاریخ انتشار : 1402-12-05
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو