تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳

درمان ورم بعد از کاشت مو

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

اگر چه کاشت مو امروزه به صورت بسیار سبک و با کمترین عوارض انجام می شود با این حال همچنان یک عمل جراحی به حساب می آید و کاملا طبیعی است که پس از اتمام آن، مخصوصا اگر برای بار اول است که این عمل جراحی را انجام می دهید عوارضی همچون ورم ها را تجربه کنید. این تورم ها معمولاً در ناحیه پیشانی و در حدود ۲-۴ روز بعد از عمل رخ می دهد.

آیا ورم بعد از کاشت مو خطرناک است ؟

جای نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد چرا که این عارضه هیچگونه اثرات دائمی ندارد. تورم در بعضی مواقع در نواحی چشم ظاهر می شود. شدت کبودی می تواند متغیر باشد. گاهی آنقدر شدید است که بیمار نمی تواند چشم خود را باز کند. برخی از بیماران حداقل کبودی را تجربه می کند. در بیشتر موارد ، عوارض جانبی عمل جراحی کاشت مو کوتاه مدت است.

اثرات جانبی باید در هفته اول بعد از پیوند مو رو به بهبود برود. بیمارانی که دچار کبودی و تورم در اطراف چشم می شوند، معمولاً بدترین علائم را در روز سوم یا چهارم پس از جراحی مشاهده می کنند. پس از آن ، کبودی و تورم به آرامی از بین می رود تا اینکه چشم ها ظاهر معمول خود را دوباره به دست آورند. روش های بسیاری برای کاهش تورم شامل روش های فیزیکی و تجویز استروئیدها توصیه شده است، که در ادامه ی این مقاله به آنها می پردازیم.

درمان ورم بعد از کاشت مو

درمان ورم بعد از کاشت مو

  1. به طور مرتب از کمپرس های آب سرد استفاده کنید. کمپرس های سرد با کاهش جریان خون به مناطق مشکل دار با محدود کردن رگ های خونی تورم را کاهش می دهد. دقت داشته باشید که مدت طولانی و با فشار زیاد از این کمپرس ها استفاده نکنید. زیرا با اعمال فشار زیاد می توانید فولیکول های تازه پیوند شده را از بین ببرید. همچنین ، بیش از حد سرما می تواند روی رشد فولیکول های پیوند شده تأثیر بگذارد. بسته های سرد را می توانید هر یک ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی نواحی متورم قرار دهید.
  2. هنگام استراحت، سر خود را کمی بالا نگه دارید تا جریان خون به طور مرتب جریان پیدا کند. از خم کردن سر خود در دراز مدت اکیدا خودداری کنید.
  3. برای جریان دادن خون ، اطراف نواحی کبود را به آرامی ماساژ دهید.  مراقب باشید که به پیوند ها آسیبی وارد نشود.
  4. برای کاهش تور ، سه روز اول بعد از عمل ، در زاویه ۴۵ درجه بخوابید. این کار نه تنها تورم را کاهش می دهد بلکه احتمال بروز عفونت و آسیب به فولیکول های پیوند شده را نیز به حداقل می رساند. برای این کار از یک بالش گردنی یا حوله استفاده کنید تا سرتان را در موقعیتی ایمن نگه دارد و از تماس با پیوندهای جدید جلوگیری کند. استفاده از صندلی های تخت شو نیز می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد.
  5. نوشیدنی و آب زیاد مصرف کنید.
  6. از فعالیت بدنی بیش از حد خودداری کنید. ممکن است بعد از ۳ تا ۴ روز بعد از پیوند بخواهید فعالیت های روزمره خود را پیش بگیرید ، هیچ اشکالی ندارد اما از انجام هرگونه فعالیت جسمی شدید خودداری کنید. ورزش بعد از کاشت مو تا قبل از ماه دوم باعث افزایش تورم می شود. همچنین ممکن است منجر به ترک تورم و در نهایت لخته شدن خون شود. علاوه بر این، فعالیت های بدنی شدید باعث تعرق شما می شود و عرق کردن با بالا بردن احتمال عفونت می تواند روند بهبودی را مختل کند.
  7. از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید. از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین ، ایبوپروفن و مشتقات آنها باید حداقل یک هفته پس از کاشت مو اجتناب شود ،این داروها می توانند جریان خون به سمت پوست سر را افزایش داده و تورم را افزایش دهند.
  8. برخی از داروهای ضد التهاب همچنین به کاهش تورم کمک می کنند اما این دارو ها فقط باید طبق نسخه تجویز شده ی پزشک استفاده شوند. دوز بسیار کمی از استروئیدهای خاص نیز به کاهش تورم پیشانی کمک می کند. اگر تزریق استروئیدی را ترجیح می دهید لازم است با پزشک خود مشورت کنید.

تاریخ انتشار : 1402-02-10
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو