تهران ، شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد
۰۲۱-۲۲۰۰۳۲۳۳
نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

نویسنده: ایران بیوتی دسته بندی : توصیه های کاشت مو

کاشت مو به تکنیکی در جراحی گفته می شود که ریشه‌ها و یا همان گرافت های مو، از ناحیه اهداکننده که اصطلاحا به آن بانک مو گفته می شود به دیگر نقاط بدن پیوند داده می شود و می تواند از نظر ظاهری و باطنی تاثیرات به سزایی برای فرد داشته باشد. با این حال دقت داشته باشید بعد از انجام کاشت مو، نحوه مراقبت شما می تواند در نتیجه عمل بسیار موثر باشد . در روزهای اول بعد از عمل کاشت مو پوست سر بسیار حساس است و بیمار باید از هر آنچه که به موهای جدید آسیب می رساند اجتناب کند.

یکی از مراقبت هایی که اهمیت بسیاری در نتیجه عمل دارد نحوه خوابیدن درست بعد کاشت مو است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

چرا خوابیدن صحیح بعد از کاشت مو اهمیت دارد؟

تورم، خونریزی و … از جمله عوارضی است که فرد ممکن است بعد از کاشت آن ها را تجربه کند. به همین علت بعد از عمل ، فرد نیاز به استراحت و الگوی خواب مناسب دارد. در این مرحله پوست سر و پیوند های جدید نسبت به عوامل خارجی بسیار حساس هستند و قرار دادن غلط سر می تواند آسیب زا باشد و روند بهبودی را به تعویق بیاندازد.

نکاتی در مورد خواب در دوران بعد از کاشت مو

وضعیت خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن شما می تواند در سلامت گرافت های مو تاثیر زیادی داشته باشد. سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که حدالامکان نواحی برداشت و گیرنده به طور مستقیم با بالشت برخورد نداشته باشند. برای خوابیدن، روی پشت خود دراز بکشید و از یک کوسن دوتایی ، بالشت بزرگ و یا هر چیز دیگری که به بالا نگه داشتن سر کمک می کند استفاده کنید. برای سه یا چهار روز اول بدن خود را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید. این مدل خواب همچنین در جلوگیری از تورم چشم ، پیشانی و یا گونه ها مفید خواهد بود.

طی ۱۰ الی ۱۴ روز بعد از عمل، فولیکول ها به طور کامل جایگزین شده اند و شما می توانید در وضعیتی که راحت هستید بخوابید. با این حال سعی کنید تا روز ۱۴ ام صبر کنید.

مطمئن شوید رو بالشتی و بالش ها تمیز باشد.

برای داشتن یک خواب راحت و جلوگیری از ابتلا به عفونت ، استفاده از روبالشی های ضدعفونی شده و بالش تمیز اهمیت فراوانی دارد. حتما از مواد شوینده عاری از آلرژن ها استفاده کنید تا پوست تحریک نشود. مواد شوینده التهاب زا می تواند موجب خارش و تورم پوست سر شود و بیمار را آزار بدهد.

توجه : بسیار طبیعی است تا چند روز بعد از عمل جراحی، محل زخم ترشح داشته باشد. در این حالت می توانید از یک حوله تمیز بر روی روبالشتی خود استفاده کنید و نگران کثیف شدن محل استراحت خود نباشید.

از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید.

خوابیدن روی شکم می تواند تورم را افزایش دهد. اگر به طور معمول بر روی معده خود می خوابید ، توصیه می کنیم برای نتیجه ی بهتر در کاشت مو، وضعیت خواب خود را به طور موقت تغییر دهید.

الگوی خواب منظم و سالم داشته باشید.

استراحت زیادی بعد از عمل راه خوبی برای اطمینان از تسریع بهبودی است و انرژی لازم برای بهبودی بدن را تامین می کند. سعی کنید در طول ۱ هفته ی بعد از عمل به طور کامل استراحت کنید. استراحت به خصوص در سه یا چهار شب اول بعد از عمل بسیار مهم است.

استفاده از بالشت مناسب

برخی از جراحان پیشنهاد می کنند که بیماران از بالش های مسافرتی یا هواپیمایی استفاده کنند. استحکام و ویژگی های  این بالش ها از تحریک  ناحیه اهدا کننده جلوگیری می کند. این دسته از بالشت ها همچنین از مالش پیوند به بالشت جلوگیری می کنند.

داروهای بعد از کاشت مو

داروهای خاصی وجود دارد که جراح ممکن است برای کمک به بهتر خوابیدن برای شما تجویز کند. به عنوان مثال ، ویکودین یک داروی قوی با اثر آرام بخشی است  که در این موارد استفاده می شود.

بازگشت به روال عادی خواب

بعد از پایان ۱۴ روز ، بیماران قادر خواهند بود به بیشتر فعالیت های بدنی ، روال معمول شستشوی مو وعادت های خواب  خود بازگردند. در این مرحله ، پیوند مو و پوست سر به اندازه کافی بهبود یافته. البته این دوره نقاهت می تواند از بیمار تا بیمار متفاوت باشد ، بنابراین قبل از انجام هرکاری با جراح خود مشورت کنید.

تاریخ انتشار : 1402-11-05
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
جستجو